Makaci s covidem léčení remdesivirem neonemocněli

Lék remdesivir podávaný při výzkumu makakům nakaženým koronavirem zabránil tomu, aby se u nich rozvinulo respirační onemocnění. O výsledcích nové studie týkající se přípravku, který vyvinula společnost Gilead Sciences pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, informoval podle dnešní zprávy agentury Reuters časopis Lancet.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vědci 12 makaků záměrně infikovali koronavirem a polovina z nich v raném stádiu onemocnění dostala remdesivir. U těchto opic se neprojevily příznaky respiračního onemocnění a plíce měly poškozené jen v omezené míře. Autoři studie proto doporučují, že o remdesiviru by se mělo uvažovat jako o léku, který je pacientům s covidem-19 podáván co nejdříve, aby se předešlo možnému vzniku zápalu plic.

Remdesivir pro nouzové a omezené používání u pacientů s těžkým průběhem covidu-19 povolily úřady ve Spojených státech, Indii a Jižní Koreji. Tento experimentální lék dostali i někteří nemocní v Česku a Evropská léková agentura v pondělí uvedla, že chce urychlit proces schvalování tohoto přípravku.

Testy remdesiviru na lidech pokračují a prvotní informace z výzkumu ukazují, že nemocní se z covidu-19 rychleji uzdravili, připomíná agentura Reuters. Klinické studie tohoto přípravku budí velký zájem, protože žádný lék na nemoc covid-19, kterou na celém světě onemocnělo více než sedm milionů lidí, zatím neexistuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

03.07.2020 19:16 Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou…

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy