Analýza prokázala souvislost mezi lithiem v pitné vodě a sebevraždami

Stopové množství lithia je obsaženo v tělech rostlin, živočichů i jiných organismů. Můžeme ho nalézt i v lidské krvi, v horninách po celém světě nebo v zásobách pitné vody. Od 90. let 20. století se vědci ptají, zda přirozeně se vyskytující lithium v pitné vodě může mít účinky na celou populaci. Nová metaanalýza poskytla hypotézu, že by tato neviditelná přítomnost mohla mít měřitelný dopad na naše životy.

Voda
doporučujeme

Vyšší koncentrace lithia se po desetiletí využívají v psychiatrii a zachraňují životy lidem s poruchami nálady, protože je prokázáno, že lithium umí náladu stabilizovat, čímž snižuje riziko sebevražd. Převážně se užívá u lidí s bipolární poruchou, kdy je jeho koncentrace až čtyřikrát vyšší než jeho přirozený výskyt v lidském těle.

V průběhu let několik dostupných studií naznačilo, že existuje souvislost mezi vyššími hladinami lithia ve vodě z vodovodu a nižší mírou sebevražd u místní populace. Britská metaanalýza se podle serveru Science Alert soustředila na 15 dostupných studií, nakonec jich bylo využito 9.

Metaanalýza zahrnovala údaje z 1 286 lokalit z Rakouska, Řecka, Itálie, Litvy, Anglie, USA a Japonska. Rozdíly hodnot lithia v pitné vodě z kohoutku byly markantní, a to od 3,8 mikrogramů na litr až po 80 mikrogramů na litr. Vědci skutečně našli spojitost mezi vyšší hladinou lithia a nižší mírou sebevražd v oblasti.

Vědci však varují, že se jedná pouze o hypotézu, a v zásadě nedávají odpověď, ale vytváří další otázky. „Tato spojitost celé populace nemusí nutně představovat tu individuální,“ uvedli vědci ve své studii.

Metaanalýza nezahrnuje prevalenci duševních poruch v populaci, třídní rozdělení nebo dopad přijímání lithia ze stravy, což jsou všechno faktory, které mohou ovlivnit výsledky. „Kromě toho má balená pitná voda často mnohem vyšší obsah lithia než voda z vodovodu. Tato souvislost nebyla také prostudována,“ zdůrazňují vědci, kteří doporučují doplnění lithia do pitné vody jako prostředek pro testování zjištěné hypotézy společně s výzkumem zdrojů lithia v potravinách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama