Nejzajímavější zprávy roku 2020 podle časopisu Science. Vědce zaskočil Yaravirus

Novinovým titulkům a televizním zprávám v letošním roce dominoval covid-19. Ovšem objevila se i spousta dalších důležitých vědeckých zpráv - a několik možná ne tak důležitých, ale o to zábavnějších.

Ilustrační foto
doporučujeme

Časopis Science připravil přehled těch nejzajímavějších podle vlastního výběru.

Viry patří mezi nejpodivnější věci na Zemi. Vědci se zatím ještě ani nedohodli, jestli jsou živé, nebo mrtvé. A v únoru objevili nový virus, který dostal latinské označení Yaravirus. Když provedli sekvenci jeho genomu, zjistili, že žádný z genů neodpovídá těm, které už vědci znají - čímž se Yaravirus zařadil mezi nejdivnější v už tak dost divné bandě těchto nebuněčných organismů.

Žádný rok by nebyl úplný bez roztomilého příběhu o domácích mazlíčcích. Letos vědci zjistili, že příslovečně studený psí čenich je schopný cítit slabou termální radiaci - včetně tělesného tepla kořisti. Toto zjištění může pomoci vysvětlit, jak i psi s ochabujícím zrakem, sluchem či čichem dokážou stále úspěšně lovit.

Jaderné zkoušky, které v 50. a 60. letech 20. století prováděly Spojené státy, Sovětský svaz a další země, podle zjištění vědců posílily dešťové srážky o tisíce kilometrů dál. Tento výzkum by mohl přispět v místním rozsahu k naplnění poloviny dávného hesla "poručíme větru, dešti" (pochopitelně s využitím jiných prostředků než jaderných náloží), a astronomům také pomůže lépe pochopit klimatické vzorce na jiných planetách, jako je Jupiter nebo Neptun.

Leckoho možná překvapí už samotná skutečnost, že včely mají své "funebráky" odklízející z úlů zesnulé jedince. Vědci jsou nicméně už o krok dál a přišli na to, jak tito hmyzí pohřební zřízenci poznají uhynulou včelu a jsou schopní ji vynést z úlu do 30 minut, kdy ještě nezačne vydávat typický odér rozkladu. Díky sérii experimentů, při nichž vědci používali těla už uhynulých včel a žádné živé neublížili, vyšlo najevo, že včelím funebrákům pomáhají speciální pachové molekuly, které živé včely vylučují - a po smrti jejich produkce klesá.

Pokud ve vás letošní prapodivný rok vyvolal touhu opustit planetu a vydat se na pohostinnější místo ve vesmíru, nepochybně vás potěší výzkum, podle nějž teoreticky může život přežít i na planetě obíhající kolem černé díry. Na druhou stranu je dost pravděpodobné, že už po několika dnech by se vám začalo stýskat po domovské planetě - covidu navzdory. Polovinu nebe tu zaplňuje zlověstná temnota a intenzivní gravitační síla černé díry by natáhla čas natolik, že by se jediný rok na této planetě rovnal tisícům kolem běžné hvězdy.

Podobnou planetu by ovšem mohly osídlit počítače, které už nebudou příliš dlouho potřebovat nás, nepatrné človíčky. Nový software si vypůjčil koncept darwinovské evoluce a vytváří programy umělé inteligence (AI), které se generaci za generaci zlepšují - a to vše bez lidského zásahu. A jednoho dne by tato AI mohla vytvořit svou vlastní AI.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama