Pandemii COVID-19 zastaví teplejší počasí? Virologové krotí optimismus

Radost z prvních teplých slunečních paprsků a končící zimy letos na severní polokouli narušila přísná omezení vycházení kvůli koronaviru. Podle některých studií však může teplejší počasí v boji s pandemií pomoci, tak jako pomáhá při šíření jiných onemocnění dýchacích cest, jako je chřipka nebo obyčejná rýma, píše list Financial Times.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Na základě dosavadních poznatků to vypadá, že se virus v teplejším podnebí šíří hůř," uvádí Mohammad Sajadi z virologického institutu univerzity v americkém Marylandu. Vědec podle Financial Times zjistil, že ačkoliv se virus může šířit kdekoliv, nejlepší podmínky pro přenos mezi lidmi má při nízké vlhkosti vzduchu a mezi pěti až 11 stupni Celsia.

Tuto tezi potvrzují i studie odborníků z univerzit v Pekingu, kteří zkoumali šíření nemoci ve stovce čínských měst. Dospěli k závěru, že "přenos COVID-19 značně snižuje vysoká teplota a vysoká vlhkost vzduchu".

Koronavirus, kterým se do dnešního dne nakazilo přes 430.000 lidí a jež si vyžádal bezmála 20.000 obětí, nejvíce zasáhl oblasti mezi 30. až 50. rovnoběžkou severní šířky. Do tohoto rozmezí spadá většina Číny, Spojené státy nebo jih Evropy. Podle vědců z Marylandu se však tento pomyslný pás se stoupajícími teplotami přesune na sever Evropy a do Kanady.

"Můžeme očekávat mírný pokles v nakažlivosti (viru) s teplejším, vlhčím počasím," souhlasí se svými kolegy epidemiolog Marc Lipsitch z Harvardské univerzity, podle něj však počasí šíření viru neovlivní natolik, aby to pandemii důsledně zpomalilo.

Před přílišným optimismem varuje i studie vědeckých týmu z univerzit ve švýcarské Basileji a švédské Solně. "Začátek jara a léta může vyvolat dojem, že se (virus) podařilo úspěšně zastavit. Počet nakažených pak ale může vzrůst zase v zimě 2020/2021," uvádějí tamní odborníci.

Podobně se chovala i pandemie takzvané španělské chřipky v letech 1918 a 1919, u které lze rozlišit tři vlny nákazy, rozdělené několikatýdenními obdobími relativního klidu.

Vědci nemohou stoprocentně určit, proč se s teplejším počasím dá většina virů napadajících dýchací cesty na ústup. Jedním z důvodů je však jistě to, že ačkoliv se virus v lidském těle nejlépe množí při teplotě 37 stupňů Celsia, mimo člověka lépe přežívá při teplotách mnohem nižších. Lidé také v zimních měsících tráví více času pospolu v uzavřených místnostech a mají slabší imunitní systém, částečně kvůli nedostatku vitamínu D, jež získáváme ze slunečního záření.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

09.04.2020 00:00 Aktualizováno V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

09.04.2020 00:00 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

08.04.2020 22:15 Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk…

Kočky je lepší izolovat doma, radí veterináři. Venku se mohou nakazit…

08.04.2020 21:48 Veterináři doporučili majitelům koček, aby své domácí mazlíčky nenechali pobíhat venku a raději je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy