Někteří lidé si pochvalují příznivý vliv malé sklenky červeného vína denně na srdce. Co na to ale říká věda? Tento alkohol má díky svým antioxidantům pověst, že chrání srdce a cévy. Nicméně vědecké studie tuto vlastnost sotva potvrzují, píše francouzský deník Le Figaro.
"Dosud nemáme žádný důkaz o tom, že je sklenka červeného vína denně prospěšná pro zdraví," říká profesor Mickaël Naassila z univerzity Picardie-Jules Verne a prezident Francouzské společnosti pro studium alkoholu. "Malý ochranný efekt pokud jde o riziko infarktu a trombózy byl prokázán u lidí ve věku od 40 do 60 let, ale nad tím široce převažují škodlivé účinky na další orgány," připojuje se profesor Michel Reynaud, prezident Akčního fondu proti závislostem. "Tento užitek je nicotný ve srovnání s tím, jak alkohol podporuje vznik rakoviny a demence, jak je spojen s násilím a autonehodami," dodává.
Mýtus vína jako léku se zrodil v roce 1981, kdy tři francouzští vědci konstatovali, že Francouzi jsou méně náchylní k infarktu než jiné národy, ačkoli jejich strava je dosti bohatá na tuky. Velmi rychle někteří spojili tento "francouzský paradox" s popíjením vína. V roce 1992 dva francouzští vědci, Serge Renaud a Michel de Lorgeril, publikovali v časopise The Lancet studii, z níž vyplývalo, že umírněná konzumace alkoholu - kterou stanovili na dvě tři sklenky vína denně! - snižuje o 40 procent riziko kardiovaskulárních chorob.
Tato teorie dostala brzy trhliny. "Některé studie přinesly výsledky jdoucí týmž směrem, ale měly mnoho nedostatků," zdůrazňuje profesor Reynaud. Jejich autoři tvrdili, že ti, kdo umírněně popíjejí víno, jsou zdravější než abstinenti. Nebrali však v úvahu to, že mnoho lidí abstinuje proto, protože měli problémy s alkoholem nebo mají chronickou chorobu a berou léky, na něž se nesmí pít alkohol. Studie zveřejněná v roce 2016 ukázala, že ze 2200 vědeckých prací na toto téma mělo jen 13 správnou metodologii.
Kromě toho se objevilo mnoho publikací, které vyvracejí teorii prospěšnosti sklenky vína denně. Nedávno několik studií, včetně té, která sledovala půl milionu osob po dobu deseti let, dokonce prokázalo, že neexistuje neškodná konzumace alkoholu. "Opravdu už nelze tvrdit, že mírná konzumace alkoholu je prospěšná," potvrzuje doktor Thierry Favrod-Coune, který se zabývá léčbou závislostí při univerzitních klinikách v Ženevě.
Někteří se snaží zachránit pověst vína, zvláště červeného, tím, že zdůrazňují přítomnost resveratrolu, přírodního antioxidantu v hroznech. Resveratrol působí protizánětlivě a nalezneme jej i v jiném ovoci. Avšak důkazy o jeho užitečnosti pro lidské zdraví chybějí. "Museli bychom sníst několik kilogramů hroznů, aby se něco dělo," zdůrazňuje profesor Reynaud.
"Je třeba přestat podporovat mýtus magického nápoje," uvedl profesor Naassila. Připomněl, že alkohol je ve Francii hlavní příčinou hospitalizace, ale také po tabáku druhým faktorem způsobujícím rakovinu. Abychom tato rizika omezili, doporučují zdravotníci nepít více než dvě sklenky vína za den a nejméně dva dny v týdnu abstinovat.
Související

Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
před 1 hodinou

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
před 2 hodinami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 4 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 4 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 6 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 7 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 8 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 9 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 10 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 12 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera
Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.
Zdroj: Libor Novák