Tady odstartoval Černobyl. Turisté mohou nově do velína elektrárny

Černobylská havárie byla jednou z nejhorších jaderných katastrof v historii. Ukrajina nyní zpřístupnila velín elektrárny. Sovětští inženýři v roce 1986 v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla a to způsobilo výbuch a požár. Zemřelo nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření. Po katastrofě bylo evakuováno 50 tisíc obyvatel.

Přidejte svůj názor

Černobyl
doporučujeme

Většina návštěvníků viděla elektrárnu pouze zevnějšku. Zájem o návštěvu Černobylu vzrostl po odvysílání seriálu Černobyl na HBO. Počet návštěv v letošním roce dosáhl 87 tisíc, uvedl server Telegraph. Vláda zlepšovala turistické stezky a kontrolní stanoviště.

V Černobylu se pro návštěvníky otevřela kilometr dlouhá chodba ze zlatě zbarveného hliníku, která vede do reaktoru čtyři. Zatímco většina zařízení byla během vyšetřování po nehodě odstraněna z velínu, stále jsou vidět rezavé panely, tlačítka a displeje.

Yaroslav Yemelianenko, ředitel největší výletní společnosti Chernobyl Tour, řekl, že pokud návštěvníci zůstanou na prohlídkové trase po celý den, jsou vystaveni menšímu záření než za hodinu v transatlantickém letadle.

Lékař Yury Bandazhevsky, který studoval Černobyl po desetiletí, však označil cestování do zakázané zóny jako zbytečné riziko. Varoval, že zejména ohně mohou uvolňovat velké množství nebezpečných částic. "Turisté mohou být obětí i zdrojem tohoto nebezpečí," řekl pro server Telegraph.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu

11.10.2019 22:21 Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn, plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama