Vrcholí Perseidy, lidé by je měli vyhlížet už dnes po setmění

Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na čtvrtek bude podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro jejich vyhlížení nejlepší, meteory však budou četné už dnes i ze čtvrtka na pátek. Některé hvězdárny ve středu pořádají společná pozorování. Perseidy budou aktivní až do 24. srpna.

Jasnější Perseidy spatříme dokonce i z centra přesvětleného města. (Foto: Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno)
doporučujeme

Meteory by lidé měli vyhlížet už po setmění. Ačkoliv bývá doporučeno pozorovat je až pozdě v noci, letos po půlnoci vyjde Měsíc, který sledování nebeského představení zkomplikuje. Počasí by ve středu naopak mělo být "nápomocné". Podle meteorologů rozsáhlá tlaková výše zajistí jasnou noční oblohu, bez oblaků, s teplotami do 20 stupňů.

Ve středočeském Ondřejově ze středy na čtvrtek lidé přenocují pod širákem u hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Dorazit však musí do setmění, aby nerušili další účastníky a práci vědců na hvězdárně. Společná pozorování se budou konat i na hvězdárnách v Žebráku, Valašském Meziříčí, Vsetíně či v Teplicích. Tematická akce pro stovku návštěvníků, kterou pořádá ostravské planetárium, už je vyprodaná.

Pozorování oblohy astronomickými dalekohledy jsou dnes i ve středu ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně, zítra i ve hvězdárnách v Ďáblicích a v Hradci Králové. V sobotu pohled na Perseidy zakončí celodenní astronomický program u Muzea Jizerských hor v Jizerce.

Při samostatné "výpravě za Perseidami" by lidé měli vyrazit do míst mimo světelné znečištění - tedy ven z města nebo do hor. Při maximu Perseidy dosahují četnosti až 100 meteorů za hodinu, lidé jich však dokážou "pobrat" jen část. I tak patří k divácky velmi vděčným nebeským úkazům. Kromě Perseid je v srpnu možné postupně, pouhýma očima, spatřit i čtyři planety - Jupiter, Saturn, Mars a Venuši.

Perseidy se jmenují podle souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Znovu k tomu dojde až v roce 2126.

Perseidám se někdy lidově přezdívá Slzy svatého Vavřince. První zmínky o meteorickém roji totiž pocházejí ze 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince.

"Meteoroidy, které je mají na svědomí a bombardují rok co rok naši atmosféru, mají v tomto případě takříkajíc společné jádro. Přesněji řečeno společné kometární jádro. Jde totiž o materiál, který za sebou při cestě Sluneční soustavou trousí periodická kometa 109P/Swift-Tuttle. Pro nás pozemšťany je podstatné, že planeta Země oblaky tohoto „kometárního prachu“ rok co rok prochází. Jejich nejhustšími partiemi si to šineme vždy v období mezi 11. až 13. srpnem, což s sebou přináší i zvýšený počet jasných meteorů na noční obloze. A protože se nám tady dole na zemi díky perspektivě zdá, jako by meteory vylétaly z jednoho místa na nebi uvnitř souhvězdí Persea, překřtili jsme si je na Perseidy," uvedli vědci z Hvězdárny a planetária Brno.

"Co tedy dělat, pokud je chcete zahlédnout na vlastní oči? Vlastně nic moc, jen tak se povalovat. Ideálně někde pod tmavou oblohou, mimo rušivé osvětlení, s výhledem na co největší kus nebe. Pak už jen stačí zaklonit hlavu a vyčkat, než se některá z Perseid prožene přímo nad vámi. Anebo nad obzorem. Anebo za vámi… Jejich výskyt je totiž otázkou náhody. Ovšem chcete-li jít štěstí naproti, vypravte se za Perseidami až ve druhé půli noci. To už je totiž souhvězdí Persea zcela nad severovýchodním horizontem, a to teoreticky znamená až několik desítek očima viditelných meteorů za hodinu. Jedním dechem ale dodejme, že ranní pozorování Perseid letos poněkud naruší svit ubývajícího Měsíce," vysvětlili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid opět zmátl lékaře. Nové případy ukazují, že se lze nakazit podruhé

30.09.2020 22:06 Aktualizováno Jedna z nejdiskutovanějších otázek týkající se covidu se opírá o předpoklad, že lidé, kteří nemoc…

Vyvracíme dezinformace: Roušky nás oxidem uhličitým neotráví, nezpůsobují…

30.09.2020 22:03 Aktualizováno S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na…

Nová studie ukázala, kdo je náchylnější k onemocnění covidem. Nejde jen o…

30.09.2020 13:37 Vědci už několik týdnů spekulují o tom, jestli se náchylnost k onemocnění covidem řídí pouze…

Fond Neuron ocenil virologa Cihláře a epidemiologa Rašku

28.09.2020 18:15 Za přínos v boji proti virovým a bakteriálním nákazám letos Nadační fond Neuron ocenil Tomáše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama