Vyvracíme dezinformace: Roušky nás oxidem uhličitým neotráví, nezpůsobují hyperkapnii

S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na internetu lidí věřící v nejrůznější hoaxy a konspirační teorie. Některé z nich přirovnávají roušky a respirátory až k téměř smrtícímu nástroji, který člověku může údajně způsobit zranění obličeje či jej otrávit nadměrným dýcháním vydechovaného oxidu uhličitého. Nic z toho ale pochopitelně není pravda.

Mezi lidmi věřícími v dezinformace se často traduje, že lidé nosící roušky v nadměrné míře vdechují oxid uhličitý. Zatímco někteří se odkazují pouze na svůj selský rozum, jiní šíří videa, která mají dle jejich úsudku tuto teorii podpořit, či dezinformační weby, které o tomto začínajícím fenoménu píší.

Na jednom z videí, například aktivista pomocí digitálního přístroje koncentraci oxidu uhličitého pod rouškou a respirátorem. Hodnoty pak porovnává s tabulkami, které mapují vedlejší účinky působící na lidi pracující v provozech se zvýšenou koncentrací oxidu.

Že je pokus nesmyslný záhy prokázala agentura AFP. Jak totiž upozornil Hyo-Jick Choi, výzkumný pracovním na univerzitě v kanandské Albertě, čísla neodpovídají použitým ochranným prostředkům.

Nejvyšší koncentrace oxidu by totiž měla být naměřena pod respirátorem, který má mnohem menší propustnost, než rouška. Video, dnes již smazané, ale ukazuje opak. Hodnoty, které aktivista naměřil, navíc neodpovídají hodnotám, které je schopen daný přístroj spolehlivě zachytit.

Často se také lidé, kteří podlehli víře v dezinformace, odkazují na studii z roku 2006, která podle nich prokazuje, maska na obličeji zvyšuje hladinu oxidu uhličitého. Tato studie se ale váže k jinému respirátoru, než se běžně používá u nás, a navíc vědci sami ve studii přiznávají, že je zapotřebí dalšího zkoumání jejich výsledků.

Vědci nepopírají, že nošení ochrany obličeje zvyšuje podíl vdechovaného oxidu uhličitého, podstatné však není, jak velké množství se nachází pod rouškou či respirátorem, ale jak velká je jeho hladina v krvi. Jevu, kdy dojde k nadměrnému nahromadění oxidu uhličitého v tepenné krvi, se říká hyperkapnie, a ten studie v souvislosti s rouškami a respirátory neprokázaly.

Na to upozornila i agentura Reuters s odkazem na další studii často citovanou dezinformátory. Agentura rovněž nepopírá, že toxické hladiny oxidu uhličitého jsou nebezpečné, je vysoce nepravděpodobné, že by používání obličejové masky způsobilo hyperkapnii.

Nejčastěji používané respirátory třídy FFP2, jejichž ekvivalent je v mimoevropských zemích označen jako N95, navíc nejsou ani těmi nejbezpečnějšími respirátory. Ty jsou značeny jako třída FFP3 a jejich propustnost částic a aerosolů je ještě nižší. I jejich používání je bezpečné.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí přesto doporučuje, aby lidé využívali spíše roušky, než respirátory. Propustnost oxidu je v případě roušek ještě vyšší než u respirátorů, avšak za cenu nižší ochrany. někteří lidé se ale mohou s rouškou cítit lépe a komfortněji, zejména v případě, kdy na má ochrana obličeje negativní vliv na jejich psychiku.

Negativní dopady ale nošení roušek ani respirátorů ve většině případů nepřináší. "Dýchání malého množství oxidu uhličitého z nošení buď správně nasazených respirátorů N95, nebo látkových či nebo chirurgických roušek, není pro drtivou většinu lidí nijak škodlivé," řekl serveru HealthLine Darrell Spurlock, ředitel výzkumného centra na Widener University.

Roušky mohou představovat riziko pouze u osob, které trpí vážným plicním onemocněním. "U osob se spánkovou apnoe nebo závažným plicním onemocněním mohou masky představovat riziko," vysvětlil Robert Glatter, lékař z newyorské Lenox Hill Hospital.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy