Naše definice života už nestačí. Vědci přišli kvůli misi NASA s novou

Důkazy o životě na Marsu by mohl najít vesmírný rover Perseverance. Přistane na území, které bylo kdysi dávno pokryté vodou, tudíž možná nalezne známky bývalého života. Vesmírná mise startuje již dnes. Vědci proto dokonce upravili definici života.

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Dnes startuje z Cape Canaveral na Floridě první mise, jejímž primárním cílem je nalézt stopy po životě. Mise s názvem Mars 2020 přistane v kráteru a na rudé planetě bude působit po 687 dní. Za tuto dobu si od ní astrobiologové slibují potvrzení či vyvrácení existence života na Marsu, píše deník The Guardian. 

Podle vědců z NASA by ale rover mohl najít něco, co nepovažujeme za „život jak jej známe“. Proto ve své nové studii stanovují podmínky pro mimozemský život nazvaný „lyfe“. Klasický pracovní popis života ve vesmíru je „samostatný chemický systém schopný darwinovské evoluce“. Zatímco nový koncept lyfe stanovuje čtyři kritéria.

Organismus lyfe musí být schopen využít a přeměnit volné zdroje energie i růst a exponenciálně expandovat. Dále musí být schopen omezovat změny interně, když se věci mění externě (homeostáza), a musí být schopen učení.

Podle jednoho z autorů práce dost možná nalezneme na Marsu spíše příklad lyfe než klasického života. „Marťanské organismy možná používají jinou molekulární strukturu. Možná pro proteiny používají menší sadu aminokyselin. Možná potřebují pouze dubletový genetický kód, místo trojice, jako má život na Zemi,“ píše se v práci Stuarta Barletta, vědce z Caltechu, a Michaela L. Wonga, astrobiologa z Washingtonské univerzity.

Rover Perseverance, vážící něco přes tunu, se tedy snese na kráter a začne sbírat vzorky. Bude doprovázen vrtulníkem a vzorky, které nasbírá, se vrátí na Zemi s budoucí misí. Pokud tedy na Marsu život někdy existoval, dost možná důkazy o něm objeví Perserverance.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama