S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

„Má to vliv na morálku,“ říká lékař Jimmy Lee pro BBC.Stará se o pacienty s covid-19 ve všeobecné nemocnici Ng Teng Fong v Singapuru, kde je velmi teplé a vlhké klima. Ochranné obleky, které jsou nezbytné pro zdravotnický personál, jsou z plastu a vytváří si vlastní mikroklima. Odvětrávání není možné kvůli riziku nákazy nemocí covid-19.

Nemocnice nedisponuje klimatizací, lékař proto uvádí, že personál je mnohem více podrážděný a podle jeho slov může hypertermie negativně ovlivnit jeho efektivitu a schopnost přijímat rychlá a důležitá rozhodnutí. Upozorňuje také, že personál často přehlíží varovné signály přehřátí, jako jsou mdloby nebo nevolnost.

Působení vysokých teplot na organismus může mít za následek selhání termoregulace. To znamená, že kůže a plíce nedokážou regulovat rychlost při odvádění tepla s pomocí proudění krve, která také zajišťuje přenos tepla z vnitřku organismu na povrch. Tepelná výměna pokračuje, než nastane rovnováha.

V případě, že dojde k extrémnímu zvýšení teploty, tělo se nestačí ochlazovat a nastane život ohrožující stav hypertermie, která vyžaduje okamžité ošetření, jinak může dojít k selhání organismu.

V padesátých letech americká armáda vypracovala teplotní směrnice pro vojáky, aby zajistila jejich bezpečnost. Systém se nazývá Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) a zahrnuje nejen teplotu, ale i vlhkost, rychlost větru, úhel slunce a oblačnost. WBGT uvádí, že při teplotě 29 stupňů Celsia musí být pozastaveno cvičení kvůli možnému neblahému vlivu na lidský organismus. Přesto doktor Lee a jeho kolegové při této teplotě ošetřují na osmihodinových směnách v ochranných oblecích pacienty s covidem-19.

Extrémní teploty panují, pokud je překročena hodnota 32 stupňů Celsia. Tato teplota byla zaznamenána také v nemocnicích v Čennaí, hlavním městě indického státu Tamilnádu. „Se zvyšující se teplotou jsou lidé více dehydrovaní, mají kardiovaskulární problémy, ledvinové kameny a jsou z tepla naprosto vyčerpaní,“ uvedl profesor Vidhya Venugopal.

V důsledku globálního oteplování se pravděpodobně bude teplota neustále zvyšovat a více lidí bude vystaveno riziku hypertermie. Richard Betts z Národního meteorologického úřadu Velké Británie varuje, že bude více dnů s teplotou nad 32 stupňů Celsia v případě, že se nesníží produkce skleníkových plynů.

„Vyvinuli jsme se tak, abychom žili v určité teplotě, takže v případě, že budeme nadále zvyšovat teplotu vlastní činností, dříve nebo později budou na planetě teplotní podmínky, v kterých nebudeme moci žít,“ míní Betts.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama