Jak zabránit rozvoji demence? Změňte životní styl, nabádají odborníci

Demence je kolektivní název pro zhoršování různých funkcí mozku, které ovlivňují paměť, myšlení, chování a emoce. Podle Alzheimer´s Disease International demence postihuje 50 milionů lidí na celém světě a nový případ se na světě objeví každé 3 sekundy. Nová studie představila další faktory, které mohou zvyšovat riziko demence.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle České alzheimerovské společnosti bylo v roce 2013 v České republice 143 000 lidí s diagnostikovanou demencí. Ve Velké Británii je toto číslo odhadováno na 850 000 a do roku 2040 se předpokládá, že se zvýší na 1,2 miliónů. Podle odborníků je mnoho faktorů, které jsou dány převážně genetikou, ale mnoho jich spočívá ve špatném životním stylu.

„Demenci je možné předcházet, ať už jste v jakékoliv fázi života,“ uvedla psychiatrička Gill Livingstonová, autorka studie. Podle jejích slov lze demenci předejít změnou životního stylu a snížit tak šanci na rozvoj demence i u lidí s genetickými předpoklady.

Podle Guardian se nová studie opírá o studii z roku 2017, kdy bylo zveřejněno 9 faktorů, které mohou zvýšit riziko demence. Patří sem hypertenze, sluchové postižení, kouření, obezita, diabetes, nízký sociální kontakt, fyzická nečinnost, nízká vzdělanost a deprese. Nová studie objevila další tři faktory, které mohou riziko zvýšit. Jedná se o nadměrné pití alkoholu, úraz hlavy a znečištěné ovzduší.

Podle zjištěných dat britské studie lze 3 % případů demence přičíst zraněním hlavy, 2 % znečištěnému ovzduší a 1 % nadměrnému pití alkoholu. Podle odborníků by se až o 40 % snížil počet případů demence po celém světě, kdyby se lidé vyvarovali těchto 12 faktorů. Podle Livingstonové je tato hodnota optimistická, protože tyto faktory nebudou pravděpodobně zcela nikdy vymýceny.

Výzkum naznačil, že výskyt demence v Evropě a v Severní Americe klesl o 15 % za desetiletí. „Nemyslím si, že je náhoda, že ke snížení demence došlo u vzdělaných lidí, kteří mají kontrolu nad svým prostředím,“ řekla Livingstonová a dodala, že odborníci očekávají do roku 2050, že dvě třetiny lidí s demencí budou pocházet ze zemí s nízkými příjmy.

Epidemioložka Fiona Matthewsová, která se této studie nezúčastnila, uvedla, že zaměření na životní styl neznamená, že by se lidé měli cítit zodpovědní v případě, že se u nich demence objeví. „Skutečně můžeme pracovat na sníženi rizika, ale i tak s těmito faktory se jedná o méně než 50 % vývoje demence,“ konstatovala s tím, že když budou lidé riziko naopak zvyšovat, neznamená to, že se u nich demence vyvine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrcholí Perseidy, lidé by je měli vyhlížet už dnes po setmění

11.08.2020 17:57 Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na…

Nová studie spojuje autismus s užíváním konopí. Odborník nabádá k…

11.08.2020 10:02 Autismus se objevuje u dětí před třetím rokem věku a jedná se o vývojovou poruchu centrální nervové…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama