Africké státy musí víc testovat na koronavirus, apeluje expert

Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf Afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong poté, co dosavadní počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal půl milionu.

Za uplynulý týden v Africe podle Nkengasonga počet pozitivních testů na koronavirus narostl o 24 procent. "Pandemie nabývá na dynamice,“ řekl na virtuální tiskové konferenci v Addis Abebě. "Musíme zaujmout agresivní a odvážný přístup: #rouškynavšechny obličeje, zvyšte tempo testování, trasování a léčby, posilte reakci komunity. Tím se zachrání životy a ekonomika" napsal později na twitteru.

The #COVIDー19 pandemic has reached a critically new high level of cases in #Africa with over 500K cases. We must adopt an aggressive and bold approach: #maskonallfaces, ramp up Test, Trace, and Treat, strengthen community response. This will save lives and save economy!

— John Nkengasong (@JNkengasong) July 9, 2020

Afrika dosud podle africacdc.com eviduje přes 522 tisíc případů nákazy koronavirem a 12 206. Aktuální údaj se opírá o čísla zveřejněná jednotlivými státy i informace Světové zdravotnické organizace (WHO).

Egypt, Nigérie, Jihoafrická republika, Ghana a Alžírsko podle Nkengasonga evidují 71 procent případů nákazy na kontinentě.

V mnoha afrických státech je nedostatek informací k vývoji pandemie. Zatímco některé země se zdráhaly přiznat oslabené zdravotnictví a skutečnost, že čelí epidemii, jiné státy jsou příliš chudé a zmítané konflikty na to, aby byly schopny adekvátně testovat a nemocné léčit. Řada afrických států také začala postupně uvolňovat protikoronavirová opatření s cílem posílit ekonomiku. Vlády si jsou však vědomy toho, že příliš rychlé otevření by se mohlo projevit novým nárůstem nakažených.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy