Etiopský premiér zřejmě nevyslyší výzvy k ukončení bojů v zemi

Etiopský premiér Abiy Ahmed zřejmě nevyslyší žádost mezinárodního společenství, aby snížil napětí v etiopském státě Tigraj, proti kterému vede vojenské tažení. Podle mluvčí si etiopský premiér pozornosti mezinárodního společenství váží, jeho vláda ale podniká kroky, jež jsou v dlouhodobém zájmu země, píše dnes agentura Reuters.

Vojenské tažení pokračuje i dnes, ráno bylo ohlášeno dobytí letiště na hranici se Súdánem a Eritreou.

"Vojenské operace přestanou, až zločinecká junta bude odzbrojena, legitimní autorita v oblasti obnovena a zločinci na útěku dopadeni a postaveni před soud," napsal na twitter etiopský premiér, podle kterého bude těchto cílů brzy dosaženo.

Our law enforcement operations in Tigray are proceeding as planned: operations will cease as soon as the criminal junta is disarmed, legitimate administration in the region restored, and fugitives apprehended & brought to justice — all of them rapidly coming within reach.

— Abiy Ahmed Ali ?? (@AbiyAhmedAli) November 10, 2020

K okamžitému klidu zbraní dnes vyzvala Africká unie, jejíž komise má sídlo v etiopském hlavním městě. Předseda komise vyzval obě strany v konfliktu, aby respektovaly lidská práva a chránily civilní obyvatelstvo.

OSN žádá, aby etiopský premiér, kterému byla udělena v roce 2019 Nobelova cena za uzavření míru s Eritreou, začal s představiteli státu Tigraj, který obývá menšinové etnikum Tigrajců, vyjednávat.

Mezinárodní organizace se obává, že boje Etiopii, kde žije zhruba 110 milionů osob, mohou výrazně destabilizovat. Tyto obavy v pondělí etiopský premiér odmítl.

Etiopská státní média dnes zveřejnila informaci, podle které armáda dobyla letiště ve městě Humera na hranicích s Eritreou a Súdánem.

Armádní operace začala ve středu, kdy premiér obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. V pátek premiér oznámil, že nálety na několika místech v okolí hlavního města Tigraje zcela zničily rakety a další těžké zbraně. V neděli a pondělí agentura Reuters referovala o těžkých bojích, při kterých padlo několik stovek vojáků. Agentura také uvedla, že desítky etiopských vojáků zběhly do blízkého Súdánu.

Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády. Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Související

Více souvisejících

Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie OSN

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy