Etiopský premiér zřejmě nevyslyší výzvy k ukončení bojů v zemi

Etiopský premiér Abiy Ahmed zřejmě nevyslyší žádost mezinárodního společenství, aby snížil napětí v etiopském státě Tigraj, proti kterému vede vojenské tažení. Podle mluvčí si etiopský premiér pozornosti mezinárodního společenství váží, jeho vláda ale podniká kroky, jež jsou v dlouhodobém zájmu země, píše dnes agentura Reuters.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Vojenské tažení pokračuje i dnes, ráno bylo ohlášeno dobytí letiště na hranici se Súdánem a Eritreou.

"Vojenské operace přestanou, až zločinecká junta bude odzbrojena, legitimní autorita v oblasti obnovena a zločinci na útěku dopadeni a postaveni před soud," napsal na twitter etiopský premiér, podle kterého bude těchto cílů brzy dosaženo.

K okamžitému klidu zbraní dnes vyzvala Africká unie, jejíž komise má sídlo v etiopském hlavním městě. Předseda komise vyzval obě strany v konfliktu, aby respektovaly lidská práva a chránily civilní obyvatelstvo.

OSN žádá, aby etiopský premiér, kterému byla udělena v roce 2019 Nobelova cena za uzavření míru s Eritreou, začal s představiteli státu Tigraj, který obývá menšinové etnikum Tigrajců, vyjednávat.

Mezinárodní organizace se obává, že boje Etiopii, kde žije zhruba 110 milionů osob, mohou výrazně destabilizovat. Tyto obavy v pondělí etiopský premiér odmítl.

Etiopská státní média dnes zveřejnila informaci, podle které armáda dobyla letiště ve městě Humera na hranicích s Eritreou a Súdánem.

Armádní operace začala ve středu, kdy premiér obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. V pátek premiér oznámil, že nálety na několika místech v okolí hlavního města Tigraje zcela zničily rakety a další těžké zbraně. V neděli a pondělí agentura Reuters referovala o těžkých bojích, při kterých padlo několik stovek vojáků. Agentura také uvedla, že desítky etiopských vojáků zběhly do blízkého Súdánu.

Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády. Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama