Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), s níž bojuje v už měsíc trvajícím konfliktu na severu země. Informovala o tom agentura Reuters.

Představitelé povstalecké TPLF ale uvedli, že jsou odhodlaní v bojích dál pokračovat. Kvůli ozbrojeným střetům se nepodařilo otevřít cesty pro přesun humanitární pomoci do Tigraje, uvedla OSN.

Tažení proti tigrajské vládě a jejím příznivcům zahájil etiopský premiér Abiy Ahmed před měsícem - 4. listopadu.

"Naše schopnost vzdoru bude záležet na podpoře, které se nám dostane od lidí," uvedl poradce vůdce TPLF Getachew Reda. Ten vyzval mladé lidi ve státě, aby bojovali proti etiopské armádě. Reda neupřesnil, kolik lidí v řadách příznivců tigrajské organizace bojuje, a jen uvedl, že "(povstalecká) armáda si vede velice dobře". Poradce také řekl, že ztráty v řadách etiopských jednotek dosahují desítek tisíců lidí. Podle TPLF se do bojích zapojila i sousedící Eritrea, která to však odmítá.

Podle etiopské armády velká většina představitelů TPLF byla zajata či zabita. O víkendu armáda oznámila, že vstoupila do hlavního města státu Tigraje Mekele, kde žije zhruba půl milionu lidí. Ve středu etiopská státní televize odvysílala první záběry z Mekele od začátku bojů.

Na svobodě však zůstává vůdce TPLF Debretsion Gebremichael, který označil vyjádření armády za "zbožné přání". Podle něj se v Mekele uskutečnily protesty proti armádě a etiopské vládě.

Ani podle eurokomisaře pro krizové řízení Janeze Lenarčiče, který dnes navštívil tábory etiopských uprchlíků v Súdánu, není krize na severu Etiopie u konce. "Tento problém nemá vojenské řešení, jeho podstata je převážně politická," uvedl eurokomisař a vyzval k zastavení násilí.

Pokračující střety ztížily otevření cest pro dodávku humanitární pomoci obyvatelům státu na severu Etiopie. Na otevření koridorů se dohodla etiopská vláda s OSN ve středu. "Musíme mít podobnou dohodu se všemi stranami v konfliktu, abychom si zajistili volný a nepodmíněný přístup do Tigraje," uvedl dnes mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Saviano Abreu.

Kvůli bojům se na severu Etiopie prohloubila humanitární krize. Podle humanitárních organizací potřebují potravinovou a jinou pomoc alespoň dva miliony lidí, což je třetina všech obyvatel Tigraje. Od listopadu opustil svůj domov zhruba jeden milion lidí, z nichž 47.000 uprchlo do sousedního Súdánu. Humanitární pracovníci mají také obavy, v jakém stavu se nachází tábory na hranicích s Eritreou, kde žije téměř 100.000 Eritrejců.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér Abiy Ahmed vyslal armádu. Etiopská vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Zahraniční média opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy