Ozbrojenci drželi v hotelu v Mogadišu rukojmí. Po explozi a střelbě 17 mrtvých, desítky zraněných

Na luxusní přímořský hotel v somálském Mogadišu dnes zaútočili ozbrojenci z islámských milicí Šabáb, kteří podle policie zabili 12 lidí. Při několik hodin trvajícím zásahu bezpečnostních složek zemřelo i všech pět útočníků, uvedla agentura DPA. Zraněných jsou tři desítky, napsala s odvoláním na záchranáře agentura Reuters.

Podle mluvčího vlády nejprve odpálil sebevražedný atentátník nálož s výbušninou v autě před vchodem do hotelu. Poté dovnitř pronikli ozbrojenci, kteří začali střílet. Střelba pak byla ze čtyřpatrového hotelu slyšet ještě několik hodin, během nichž se snažila policie útočníky zneškodnit.

"Máme mrtvé a zraněné mezi kolemjdoucími civilisty a dalšími, kdo byli uvnitř hotelu. Mezi mrtvými je i jeden z vedoucích na ministerstvu informací," uvedl mluvčí resortu Ismail Mukhtar Omar. Mluvčí policie později upřesnil, že mezi oběťmi jsou dva vládní zaměstnanci, tři členové hotelové ochranky a nejméně čtyři civilisté.

"Slyšel jsem hlasitý výbuch v hotelu, následovala střelba a pak oblaka dýmu," citovala agentura Reuters očitého svědka. "Zatím máme 28 zraněných, převezli jsme ještě předtím, než začala střelba," řekl agentuře Reuters šéf záchranné služby.

Útok se odehrál v hotelu Elite, který stojí přímo u pláže Lido. Podle médií jde o místo, kde se s oblibou scházejí mladí lidé a vládní úředníci.

Loni v prosinci při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního stanoviště v Mogadišu zemřelo nejméně 83 lidí. K útoku se později přihlásily islámské milice Šabáb. Letos v červenci se ozbrojenci ze Šabábu v metropoli pokusili o atentát na velitele somálské armády, generála Odawu Yusufa Ragea. Sebevražedný atentátník najel do jeho konvoje, generál ale vyvázl bez zranění, zemřel nejméně jeden civilista.

Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale mají stále pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty převážně v hlavním městě.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

Somálsko Terorismus v Somálsku Al-Šabáb

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy