Ozbrojenci drželi v hotelu v Mogadišu rukojmí. Po explozi a střelbě 17 mrtvých, desítky zraněných

Na luxusní přímořský hotel v somálském Mogadišu dnes zaútočili ozbrojenci z islámských milicí Šabáb, kteří podle policie zabili 12 lidí. Při několik hodin trvajícím zásahu bezpečnostních složek zemřelo i všech pět útočníků, uvedla agentura DPA. Zraněných jsou tři desítky, napsala s odvoláním na záchranáře agentura Reuters.

Mogadišo
doporučujeme

Podle mluvčího vlády nejprve odpálil sebevražedný atentátník nálož s výbušninou v autě před vchodem do hotelu. Poté dovnitř pronikli ozbrojenci, kteří začali střílet. Střelba pak byla ze čtyřpatrového hotelu slyšet ještě několik hodin, během nichž se snažila policie útočníky zneškodnit.

"Máme mrtvé a zraněné mezi kolemjdoucími civilisty a dalšími, kdo byli uvnitř hotelu. Mezi mrtvými je i jeden z vedoucích na ministerstvu informací," uvedl mluvčí resortu Ismail Mukhtar Omar. Mluvčí policie později upřesnil, že mezi oběťmi jsou dva vládní zaměstnanci, tři členové hotelové ochranky a nejméně čtyři civilisté.

"Slyšel jsem hlasitý výbuch v hotelu, následovala střelba a pak oblaka dýmu," citovala agentura Reuters očitého svědka. "Zatím máme 28 zraněných, převezli jsme ještě předtím, než začala střelba," řekl agentuře Reuters šéf záchranné služby.

Útok se odehrál v hotelu Elite, který stojí přímo u pláže Lido. Podle médií jde o místo, kde se s oblibou scházejí mladí lidé a vládní úředníci.

Loni v prosinci při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního stanoviště v Mogadišu zemřelo nejméně 83 lidí. K útoku se později přihlásily islámské milice Šabáb. Letos v červenci se ozbrojenci ze Šabábu v metropoli pokusili o atentát na velitele somálské armády, generála Odawu Yusufa Ragea. Sebevražedný atentátník najel do jeho konvoje, generál ale vyvázl bez zranění, zemřel nejméně jeden civilista.

Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale mají stále pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty převážně v hlavním městě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama