JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol nekoupíte

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz nočního vycházení. Znovu také zakázal prodej alkoholu, který se po prvním zákazu začal znovu prodávat v červnu. V JAR denně přibývá až 12.000 nakažených, celkově je jich přes 276.000 a JAR je na africkém kontinentě nejpostiženější zemí. Do neděle tam zemřelo na komplikace spojené s covidem-19 už 4079 lidí.

Cyril Ramaphos
doporučujeme

Zákaz prodeje alkoholu má podle prezidenta ulevit přetíženým nemocnicím, jež jsou nuceny pacienty odmítat. Ramaphosa hovořil o "koronavirové bouři", která je "ničivější než předchozí" fáze epidemie. "Naše zdroje jsou na hranici svých možností. Teď, když se blížíme k vrcholu infekce, je důležité nezatěžovat kliniky a nemocnice případy zranění, jež souvisí s požitím alkoholu a jimž bylo možné předejít," řekl Ramaphosa v nedělním televizním projevu.

Oznámil, že v zájmu udržení chodu nemocnic se s okamžitou platností zakazuje prodej a podávání alkoholu. Poprvé prezident takový zákaz vydal na začátku epidemie v březnu.

Nyní obnovil také zákaz nočního vycházení, který má platit mezi devátou hodinou večerní a čtvrtou ranní. Vláda také zpřísní dohled na povinné nošení roušek a prezident požádal občany, aby omezili rodinné návštěvy a účast na společenských akcích.

Jihoafrickému zdravotnictví chybí 12.000 lékařů, ošetřovatelů a fyzioterapeutů. Ramaphosa prohlásil, že jsou známy případy, kdy museli být nakažení lidé v nemocnicích odmítnuti kvůli nedostatku lůžek nebo základního vybavení.

Opozice označila obnovu zákazu nočního vycházení a prodeje alkoholu za odvádění pozornosti od skutečného problému, jímž je nedostatečné testování a málo účinná léčba. Odborníci očekávají, že epidemie v JAR dosáhne vrcholu někdy mezi červencem a listopadem a že zemře až 40.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna, obyvatelé nemají chodit na…

06.08.2020 16:56 Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního…

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama