JAR vypadla z pětice zemí nejpostiženějších covidem-19

Jihoafrická republika vypadla z pětice zemí nejhůře postižených epidemií covidu-19. Dosud byla na pátém místě, které nyní zaujalo Peru. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). JAR má ale na kontinentu stále nejvíc případů - je jich přes 630.000.

Jihoafrická republika

Nárůst nově nakažených v JAR už šest týdnů po sobě klesá, na rozdíl od Peru. Jihoamerická země má také mnohem více mrtvých - přes 29.000, zatímco JAR 14.389, jak uvádí statistika Univerzity Johnse Hopkinse.

Zpravodajský server BBC dnes srovnal vývoj covidu-19 na kontinentech a dospěl k závěru, že Afrika, které odborníci na začátku předpovídali vzhledem ke stavu zdravotnictví a chudobě katastrofální vývoj, má nejmenší denní růst nových případů. V regionálním srovnání má nízká čísla také Blízký východ, až za ním je Evropa.

Původní předpovědi pro Afriku byly nepříznivé. Šéf odborných poradců pro covid-19 v JAR Salim Abdool Karim řekl, že klíčová "je hustota obyvatelstva a pokud lidé nemohou dodržovat odstup, virus se rychle šíří".

BBC nabízí hypotézy vysvětlující nečekaně příznivý vývoj v Africe. Podle jedné není vyloučeno, že právě hustota zalidnění a chudoba mohly v tomto případě zafungovat ve prospěch Afričanů. Karim přiznal, že "naprosto tápe ohledně faktu, že většina afrických zemí nezaznamenala vrchol křivky vývoje epidemie". I ty nejoptimističtější předpovědi počítaly s tím, že jihoafrický zdravotnický systém, označovaný za nejvýkonnější v Africe, bude brzy případy covidu-19 přehlcen.

Statistiky z Afriky nejsou zřejmě reálné, odhaduje se, že skutečná čísla jsou až dvojnásobná. Experti se domnívají, že příčinou nižších čísel v Africe může být také nižší průměrný věk obyvatel než na jiných kontinentech. "Věk je rizikový faktor, mládí Afričany chrání," domnívá se Tim Bromfield z Ústavu globálních změn Tonyho Blaira.

V posledních dnech ale vědci od vysvětlení věkem ustupují, Karim řekl, že "věk zas tak velký faktor není". V JAR mohla rychlý nárůst zbrzdit včasná a přísná uzávěra a vysvětlení významu roušek. Karim však patří mezi ty, kdo si myslí, že Afriku to nejhorší ještě může čekat. "Netroufnu si říci, že má Afrika to nejhorší za sebou, nejsem si jist, zda se tady epidemie nezačne jednoho dne zběsile šířit," řekl.

V posledních dnech ale vědci z oddělení vakcín a infekčních chorob v nemocnici v Sowetu začali hovořit o možnosti, že vysvětlení chybějícího článku pro objasnění africké situace bude možná v mrazicích boxech jejich laboratoře. Za teploty minus 180 stupňů Celsia se tam přechovávají až pět let staré vzorky lidské krve, přesněji výtažky z krevních buněk známé jako PBMC, které byly získány při předchozích testech vakcíny proti chřipce.

Odborníci si myslí, že se prozkoumáním těchto vzorků prokáže, že lidé v Africe byli v širší míře nakaženi koronaviry, například těmi, které způsobují běžná nachlazení, a mohou tedy mít lepší imunitu proti covidu-19. "Je to hypotéza. To, že se tady epidemie nerozvinula jako jinde, je možná důsledek jakési předchozí všeobecné ochranné imunity," řekl jihoafrický virolog Shabir Madhi.

Nachlazení a chřipky jsou všude, ale rychleji se šíří v přelidněných a chudých oblastech. Jejich obyvatelé jsou jim více vystaveni, což jim mohlo zajistit lepší imunitu proti covidu-19. Mělo by to platit všude, tedy i v Indii, avšak skeptici poukazují na Brazílii. I tam jsou početné chudinské čtvrti, a přesto je země po USA druhou nejpostiženější. Madhi řekl, že pro Afriku je typický velký počet bezpříznakových nakažených. "Ta čísla jsou naprosto neuvěřitelná," řekl.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Lékařka, která upozornila na omikron: Příznaky se od varianty delta liší

29.11.2021 14:30 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Varianta omikron zřejmě nepochází z JAR, jak se původně tvrdilo

29.11.2021 11:02 Jihoafrická republika připravuje svá zdravotnická zařízení na zvládnutí důsledků šíření nové…

V JAR končí s variantou omikron v nemocnicích častěji i mladí lidé

27.11.2021 21:23 Aktualizováno Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová…

V JAR se šíří nová varianta koronaviru, potvrdily tamní úřady

25.11.2021 21:01 Aktualizováno Jihoafrické úřady dnes potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje…

Zemřel poslední bělošský prezident JAR de Klerk

11.11.2021 12:24 Poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de…

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice…

11.11.2021 00:01 Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V…

Exploze cisterny v hlavním městě Sierry Leone si vyžádal nejméně 99 obětí

06.11.2021 14:04 V hlavním městě afrického státu Sierra Leone přišlo o život po explozi cisterny s palivem nejméně…

Afrika výrazně zaostává v očkování. Nemá vakcíny ani jehly

28.10.2021 15:24 Cíl naočkovat letos proti covidu-19 aspoň 40 procent obyvatel splní jenom pět z 54 afrických států,…

V Egyptě se výjimečný stav prodlužovat nebude, oznámil to Sísí

25.10.2021 21:38 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes oznámil, že neprodlouží výjimečný stav, který byl v zemi…

Puč v Súdánu: Armáda zadržela ministry, premiér je na neznámém místě

25.10.2021 12:40 Aktualizováno Vojáci dnes v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a…

Související:

Právě se děje

reklama