K únosu stovek dětí v Nigérii se hlásí Boko Haram, pátrá po nich i letectvo

K pátečnímu únosu nejméně 333 dětí z internátní školy na severozápadě Nigérie se přihlásila islamistická teroristická skupina Boko Haram. Její vůdce Abubakar Shekau dnes ráno zveřejnil zvukovou nahrávku, ve které to tvrdí. Město, kde se útok stal, je stovky kilometrů vzdálené od míst, kde obvykle Boko Haram operuje, píše agentura AFP.

Nigérie
doporučujeme

Po útoku ozbrojených mužů na internátní státní střední školu se pohřešuje nejméně 333 studentů, pátrá po nich policie, armáda i letectvo. Více než stovka útočníků se samopaly v pátek pozdě večer místního času přepadla školu ve městě Kankara ve státě Katsina. Prezident Muhammadu Buhari útok odsoudil a nařídil posílení bezpečnostních opatření ve všech školách. Ve státě Katsina se školy prozatím uzavřely.

Únos byl původně připisován ozbrojeným skupinám přezdívaným bandité, kteří studenty v této oblasti unášejí pro výkupné poměrně často. Přihlášení se k útoku ze strany Boko Haram je významným zvratem, skupina tímto útokem výrazně rozšířila své pole působnosti.

Bezpečnost na severu Nigérie se zhoršuje od roku 2015, kdy do funkce nastoupil současný prezident Buhari, který si boj s Boko Haram stanovil jako hlavní cíl svého působení. Katsina, kde se útok stal, je domovským státem nigerijského prezidenta, Buhari je zde nyní na týdenní soukromé návštěvě.

Skupina Boko Haram stála za únosem 276 dívek v Chiboku v roce 2014. Ozbrojenci patřící k téže skupině zabili o tomto víkendu na jihovýchodě sousedního Nigeru při útoku na tržnici nejméně 28 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama