Koronavirus je v Jižní Africe k nezastavení. Výrazně vzrostl počet přirozených úmrtí

Dalším epicentrem koronaviru se po Severní a Jižní Americe možná stane i Afrika. Jihoafrická republika (JAR) zaznamenala v poslední době až o 60 % vyšší nárůst přirozených úmrtí, což musí predikovat, že uváděný počet zemřelých s covidem-19 nemusí zdaleka odpovídat realitě, a že epidemiologická situace může být mnohem horší.

S denním přírůstkem 10 tisíců aktivních případů je ekonomický tahoun třetího světa pátou nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech, Brazílií, Indii a Rusku. Z JAR se zřejmě stalo i epicentrum nákazy na africkém kontinentě. Od vypuknutí epidemie koronaviru hlásí Jižní Afrika 400 tisíc infikovaných a téměř 6000 mrtvých.

"V poslední době začala čísla trvale růst a podle statistik z druhého červencového týdne bylo v zemi zaznamenáno až 60 % případů přirozených úmrtí, což je něco neslýchaného," stojí v reportu South African Research Council (SAMRC).

Vědci ze SAMRC, což je vládou financovaná, ale nezávislá instituce, uvedli, že v období od začátku května do poloviny července byl v Jihoafrické republice zaznamenán více než desetitisícový nárůst všech úmrtí, z nichž ale ne všechny musely souviset s covidem-19, jelikož je mohly mít na svědomí jiné choroby. Celkově vzato ale nákaza koronavirem zřejmě způsobila větší míru mortality v Jihoafrické republice.

Nové poznatky zároveň posílily obavy, že skutečné dopady pandemie covid-19 na Afriku, kde by se mohla stát doslova apokalypsou, jsou možná podceňovány, a že je situace zřejmě daleko horší, než se zdá.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v pondělí poplach a řekla, že exponenciální přírůstek nově nakažených v Jihoafrické republice by mohl být roznětkou vzniku dalších ohnisek i v jiných afrických zemích s mnohem méně vyspělým zdravotním systémem. Že by se koronavirus mohl stát v Africe časovanou bombou, varovali odborníci už na začátku pandemie.

"Bojím se, že jsme svědky zrychleného postupu nákazy v Africe, sdělil britskému deníku Guardian Michael Ryan z WHO, který odpovídá za mimořádné situace v oblasti ochrany zdraví. Organizace zároveň upozorňuje, že ačkoliv je epidemiologická situace v Africe důsledně monitorována, provádí se velmi málo testů, a tudíž mohou být statistiky značně zkreslené.

Afrika oficiálně hlásí celkem 750 000 případů infekce novým typem koronaviru a 15 000 úmrtí s tím. Ne všechny země ale publikovaly nejaktuálnější počty, a tudíž lze očekávat, že realita nemusí odpovídat uváděným číslům.

JAR, vědoma si své "odpovědnosti" na africkém kontinentu, kde by koronavirus mohl způsobit zdravotní krizi, nenechala nic náhodě a její rychlá odpověď spočívající ve vyhlášení lockdownu koncem března byla vysoce ceněná.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v době, kdy země vykazovala pouze 400 potvrzených případů, vydal velmi přísná karanténní opatření, včetně uzavření zbytných obchodů, zákazu prodeje alkoholu a zákazu vycházení.

To se ale setkalo s vysokými ekonomickými dopady, včetně chudoby a zvýšení míry nezaměstnanosti, což vládu Jižní Afriky nakonec přimělo k rozvolnění, ačkoliv ještě nebyla nákaza pod kontrolou. Od té doby je proto také hlášen další nárůst infekce, kdy počty rostou geometrickou řadou.

Ramaphosa řekl tento měsíc, že vědci původně počítali s 50 tisíci úmrtí. Prezident zároveň také v televizních vystoupení i nadále apeluje na lidi, aby nosili obličejové masky, dodržovali sociální rozestupy a pravidelně si dezinfikovali ruce.

Jihoafrická vláda je ale i tak terčem kritiky za povolení přepravy lidí v taxi minibusech, ve kterých byla zavedená pouze minimální hygienická opatření, jakož i povolení bohoslužeb, byť do 50 účastníků. Právě to by mohlo mít za následek příchod druhé vlny epidemie. 

Ministr zdravotnictví Jihoafrické republiky Zweli Mkhize uvedl, že vysoká čísla zemřelých odpovídají indickým a ruským počtům, u nichž se ale také pochybuje, zda odpovídají skutečnému stavu. Zároveň se také vydal do provincie Východní Kapsko, kde čelil dlouhodobé kritice kvůli korupci, která měla za následek vážné nedostatky v přípravě tamních nemocnic na možný nápor nových pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, včetně chybějícího personálu, plicních ventilací a kyslíku.

Aktuálním lokálním ohniskem je provincie Gauteng, která je pomyslným ekonomickým motorem JAR, a tudíž i nejvíce zalidněným regionem. Současně patří mezi nejvíce zasažené oblasti centrální obchodní distrikt v hlavním městě Johannesburgu a Soweto.

Úřady v Gautengu jsou kritizovány, že nevyužily své ekonomické síly během celostátního lockdownu v březnu a dubnu, a že se více nepřipravily na případnou další vlnu.

SAMRC se mimo jiné také zabývá mortalitou v JAR, včetně přirozených a nepřirozených příčin úmrtí (autohavárie, sebevraždy apod.). Právě díky přísným restriktivním opatřením, mezi něž patřil i zákaz prodeje alkoholu, zaznamenala pozitivní trend v podobě výrazného úbytku nepřirozených úmrtí.

Související

Zahara

Truchlí celá Afrika. Zemřela mladá afropopová hvězda Zahara

Oceňovaná jihoafrická zpěvačka Zahara, vlastním jménem Bulelwa Mkutukana, zemřela ve věku pouhých 36 let. O úmrtí hudebnice, která se věnovala žánru Afro-pop, informovalo jihoafrické ministerstvo kultury. Smutnou zprávu rozšířila dále velká světová média v čele s BBC.

Více souvisejících

jihoafrická republika WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy