Ozbrojenci podnikli útok v Západním Dárfúru, zemřelo nejméně 60 lidí

Při útoku na vesnici v súdánském státě Západní Dárfúr zemřelo nejméně 60 lidí a bezmála 60 jich utrpělo zranění. S odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters. Jedná se o další z řady násilných incidentů v oblasti.

OSN
doporučujeme

Útok na vesnici Masteri "byl jedním z posledních ze série bezpečnostních incidentů nahlášených za uplynulý týden, při kterých bylo několik vesnic a domů vypáleno, obchody a trhy vypleněny a zničena infrastruktura," uvedla OCHA v prohlášení.

Súdánská vláda incident v Západním Dárfúru dosud nepotvrdila, Chartúm však v neděli oznámil, že z několika států do neklidné oblasti Dárfúru vyšle spojené bezpečnostní síly, informovala súdánská tisková agentura SUNA.

Síly v súdánských pěti státech mají za úkol "chránit lid a zabezpečit zemědělství," uvedl premiér Abdalla Hamdúk, který se v hlavním městě setkal s delegací dárfúrských žen.

Súdánská rada pro bezpečnost a obranu při nedělním setkání zdůraznila význam "použití nutné síly pro záchranu životů a majetku, konfrontaci všech forem bezpráví a podporu rovných občanských práv".

Při jiném incidentu, o kterém v sobotu s odvoláním na místní představitele a svědky informovala agentura Reuters, zemřelo tentokrát v Jižním Dárfúru nejméně 20 lidí a dalších 22 jich bylo zraněno. Ozbrojenci na koních a velbloudech zaútočili na vesničany v oblasti Um Doss, která se nachází asi 90 kilometrů od města Njala, správního střediska súdánského státu.

Stát Severní Dárfúr kvůli násilí v uplynulých týdnech 13. července vyhlásil stav nouze.

Spory mezi arabskými a nearabskými kmeny sahají do dob dárfúrského konfliktu, který propukl v roce 2003, kdy etničtí Afričané podnikli povstání a Araby ovládanou vládu v Chartúmu obvinili z diskriminace. Vláda někdejšího prezidenta Umara Bašíra byla tehdy viněna z toho, že vyzbrojila arabské kmeny a zorganizovala je do milic Džandžauí, jež terorizovaly civilní obyvatelstvo a jsou dodnes spojovány s masivním porušováním lidských práv včetně hromadných vražd, znásilňování a rabování. Při násilnostech podle odhadů OSN přišlo o život na 300.000 lidí.

Bašír kvůli Dárfúru čelí obžalobě z válečných zločinů a z genocidy u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). Zatykač na něj soud vydal v roce 2009.

S některými povstaleckými skupinami v regionu nyní vyjednává súdánský přechodný kabinet, který se snaží dosáhnout příměří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama