Puč v Mali: Opozice se chystá spolupracovat se vzbouřenci, státy ECOWAS uzavřely hranice

Situací v Mali, kde ve středu armádní povstalci svrhli prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, se mají podle serveru BBC v nejbližší době zabývat představitelé západoafrických zemí.

Bamako, Mali
doporučujeme

Současné dění v Mali odsoudila řada států a organizací, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) již dříve pozastavilo Mali členství, přerušilo jeho přeshraniční finanční toky a státy v rámci organizace s ním uzavřely hranice, píše agentura Reuters. Malijská opozice ale dnes oznámila, že se chystá spolupracovat s novou juntou, čímž se vyhlídky regionálních sil na zablokování této nové povstalecké vlády komplikují.

Vzpoura začala na vojenské základně Kati nedaleko hlavního města, které nyní povstalci v podstatě ovládají. Keitu zajali v úterý vojáci v jeho prezidentském sídle. Ve středu pak prezident oznámil své odstoupení z funkce v krátkém televizním vysílání. "Nechci, aby kvůli mému setrvání u moci byla prolita krev," vysvětlil podle agentury AFP prezident. Keita zároveň oznámil, že demisi podá i vláda a bude rozpuštěn parlament. Za vůdce vojenské junty se prohlásil plukovník Assimi Goita.

Vojáci, kteří převzali moc podle AFP sdělili, že usilují o politickou změnu v Mali a v "rozumném termínu" uspořádají všeobecné volby.

zdroj: YouTube

Situace v malijské metropoli Bamako je podle reportéru Reuters dnes klidná a zdá se, že se lidé řídí výzvou mluvčího vzbouřených vojáků, plukovníka Ismaela Waguého, který lidem vzkázal, aby se vrátili do práce a k běžnému životu. Opoziční koalice M5-RFP uvedla, že komunikuje s vojenskými vzbouřenci a sankce ze strany ECOWAS považuje za přehnanou reakci představitelů okolních zemí, kteří se obávají toho, že převrat v Mali povede k nepokojům i v jejich státech.

Převratu předcházelo několik měsíců protestů a demonstrací. Opozice zpochybňuje vítězství Keitovy strany v jarních volbách, řada lidí je rovněž nespokojena s tím, že si podle nich vláda nedokáže poradit s rostoucím vlivem ozbrojených islamistů na severu a v centrální části země.

Bezpečnostní rada OSN vyzvala k okamžitému propuštění všech zajatců. Předseda Evropské rady Charles Michel varoval, že by vojenský převrat mohl destabilizovat celou oblast Západní Afriky.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na všechny strany v Mali apeloval, aby "se zapojily do klidného dialogu, respektovaly práva Malijců na svobodu projevu a shromažďování a odmítly násilí".

Proti vojenskému převratu se vymezilo také Česko, která má v zemi několik desítek vojáků. Podle středečního vyjádření českého generálního štábu jsou všichni v pořádku.

Pokud jde o nasazení zahraničních vojsk v Mali, německá kancléřka Angela Merkelová ve středu ubezpečila, že nynější situace nebude mít na mírovou misi OSN žádný vliv. Pokračování vojenských operací francouzské armády v zemi dnes potvrdila ministryně obrany Florence Parlyová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama