Puč v Mali: Opozice se chystá spolupracovat se vzbouřenci, státy ECOWAS uzavřely hranice

Situací v Mali, kde ve středu armádní povstalci svrhli prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, se mají podle serveru BBC v nejbližší době zabývat představitelé západoafrických zemí.

Současné dění v Mali odsoudila řada států a organizací, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) již dříve pozastavilo Mali členství, přerušilo jeho přeshraniční finanční toky a státy v rámci organizace s ním uzavřely hranice, píše agentura Reuters. Malijská opozice ale dnes oznámila, že se chystá spolupracovat s novou juntou, čímž se vyhlídky regionálních sil na zablokování této nové povstalecké vlády komplikují.

Vzpoura začala na vojenské základně Kati nedaleko hlavního města, které nyní povstalci v podstatě ovládají. Keitu zajali v úterý vojáci v jeho prezidentském sídle. Ve středu pak prezident oznámil své odstoupení z funkce v krátkém televizním vysílání. "Nechci, aby kvůli mému setrvání u moci byla prolita krev," vysvětlil podle agentury AFP prezident. Keita zároveň oznámil, že demisi podá i vláda a bude rozpuštěn parlament. Za vůdce vojenské junty se prohlásil plukovník Assimi Goita.

Vojáci, kteří převzali moc podle AFP sdělili, že usilují o politickou změnu v Mali a v "rozumném termínu" uspořádají všeobecné volby.

Situace v malijské metropoli Bamako je podle reportéru Reuters dnes klidná a zdá se, že se lidé řídí výzvou mluvčího vzbouřených vojáků, plukovníka Ismaela Waguého, který lidem vzkázal, aby se vrátili do práce a k běžnému životu. Opoziční koalice M5-RFP uvedla, že komunikuje s vojenskými vzbouřenci a sankce ze strany ECOWAS považuje za přehnanou reakci představitelů okolních zemí, kteří se obávají toho, že převrat v Mali povede k nepokojům i v jejich státech.

Převratu předcházelo několik měsíců protestů a demonstrací. Opozice zpochybňuje vítězství Keitovy strany v jarních volbách, řada lidí je rovněž nespokojena s tím, že si podle nich vláda nedokáže poradit s rostoucím vlivem ozbrojených islamistů na severu a v centrální části země.

Bezpečnostní rada OSN vyzvala k okamžitému propuštění všech zajatců. Předseda Evropské rady Charles Michel varoval, že by vojenský převrat mohl destabilizovat celou oblast Západní Afriky.

Nous considérons que la stabilité du #Mali et de la région et la lutte contre le terrorisme doivent demeurer des priorités absolues. Nous appelons à la libération immédiate des prisonniers et au retour à l'État de droit.#EUCO pic.twitter.com/BAXYZmCFrw

— Charles Michel (@eucopresident) August 19, 2020

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na všechny strany v Mali apeloval, aby "se zapojily do klidného dialogu, respektovaly práva Malijců na svobodu projevu a shromažďování a odmítly násilí".

Proti vojenskému převratu se vymezilo také Česko, která má v zemi několik desítek vojáků. Podle středečního vyjádření českého generálního štábu jsou všichni v pořádku.

Pokud jde o nasazení zahraničních vojsk v Mali, německá kancléřka Angela Merkelová ve středu ubezpečila, že nynější situace nebude mít na mírovou misi OSN žádný vliv. Pokračování vojenských operací francouzské armády v zemi dnes potvrdila ministryně obrany Florence Parlyová.

Související

Více souvisejících

Mali Ibrahim Boubacar Keita OSN EU (Evropská unie) Charles Michel Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy