Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky. O záměrech, které by znamenaly prudký zvrat po téměř čtyřech desetiletích striktní islámské politiky, informoval podle agentury Reuters súdánský ministr spravedlnosti. Podle statistiky OSN nejsou muslimy zhruba tři procenta obyvatel Súdánu.

Alkoholické nápoje jsou v zemi zakázány od roku 1983, kdy tehdejší prezident Džaafar Nimajrí zavedl islámské právo šaría - stvrdil je hozením lahve whisky do Nilu v metropoli Chartúmu.

Přechodná vláda, která řídí zemi od loňského roku, kdy byl svržen autokratický vládce Umar Bašír, přislíbila vést Súdán k demokracii, ukončit diskriminaci a uzavřít mír s povstalci.

Nemuslimové už nebudou stíháni za pití alkoholu v soukromí, řekl ve státní televizi ministr spravedlnosti Nasredín Abdal Bari. Pro muslimy bude ale zákaz dále platit, připomíná Reuters. Dále se vláda chystá dekriminalizovat odpadlictví a zakázat ženskou obřízku. Ženy už také nebudou potřebovat svolení mužského člena rodiny k cestování s dětmi.

Nimajrího zavedení islámského práva bylo hlavním katalyzátorem 22 let trvající války mezi muslimským severem země a většinově křesťanským jihem. Střet vedl v roce 2011 k odtržení Jižního Súdánu, kde byl vyhlášen nezávislý stát. Súdánští křesťané žijí hlavně v Chartúmu a v horách u hranice s Jižním Súdánem.

Související

Více souvisejících

Súdán ženy Obřízka islám

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy