Trump chce sebrat nobelovku Ahmedovi? Etiopský premiér promluvil

Etiopský premiér a laureát Nobelovy ceny míru za rok 2019 Abiy Ahmed se dnes vyjádřil k nedávným slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že by si Ahmedovo ocenění zasloužil získat on. Ahmed prohlásil, že by měl Trump stížnosti směřovat na Nobelův výbor, který ocenění udílí, a ne do Etiopie, napsal zpravodajský server BBC.

Abiy Ahmed

"Vyjednal jsem dohodu, zachránil jsem jednu zemi a zrovna jsem se doslechl, že její hlava dostala Nobelovu cenu míru za to, že ji zachránila," prohlásil Trump minulý týden při vystoupení před svými příznivci v americkém státě Ohio. Nobelův výbor přitom laureáty za rok 2019 ohlašoval již loni v říjnu. "Řekl jsem: ‚Co, měl jsem s tím něco společného? ‘Jasně, ale znáte to, tak to prostě je. Dokud o tom víme my, tak je to vše, na čem záleží... Zabránil jsem velké válce, zabránil jsem několika (válkám)," pokračoval Trump, který už dříve prohlásil, že by si ocenění zasloužil "za spoustu různých věcí, pokud by byla udělována spravedlivě, což není".

Ačkoliv Trump ve svém projevu v Ohiu přímo neuvedl Ahmedovo jméno, je podle BBC velice pravděpodobné, že měl na mysli právě etiopského premiéra, který loni ocenění obdržel mimo jiné za oficiální ukončení dvě desítky let trvajícího konfliktu se sousední Eritreou.

Ahmed dnes na tiskové konferenci v Jihoafrické republice uvedl, že "nepracoval pro ocenění", ale pro mír v regionu. "Nemám ponětí o kritériích, na základě kterých Nobelův výbor vybírá oceněného jedince," prohlásil etiopský premiér. "Pokud si prezident Trump stěžoval, musí to směřovat do Osla, ne do Etiopie," dodal Ahmed. Nobelovu cenu za mír jako jedinou uděluje Norsko, nikoliv Švédsko.

K Trumpovým slovům se vyjádřil i oficiální twitterový účet zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, který ovládají poslanci opoziční Demokratické strany. Trump je podle příspěvku výboru zmatený a plete si Ahmedovy mírové zásluhy v oblasti Afrického rohu se zatím bezvýslednými jednáními mezi Etiopií a Egyptem ohledně etiopské přehrady na Modrém Nilu, v nichž Spojené státy působí jako prostředník. "Kdyby Nobelovky dávali za neuskutečněné dohody, měl by jich prezident plnou poličku," píše se dále v příspěvku.

Oba africké státy si už kvůli sporu o tempo napouštění přehrady pohrozily i válkou. Egypt se obává, že pokud se bude vodní dílo plnit příliš rychle, omezí to výrazně průtok Modrého Nilu, který je pro Egypt zásadním zdrojem pitné vody. Etiopie chce přehradu zprovoznit co nejdříve, protože pro ni bude významným zdrojem elektřiny. Jednání se v poslední době ocitla na mrtvém bodě, měla by však tento týden pokračovat ve Washingtonu.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Související:

Právě se děje