Trump chce sebrat nobelovku Ahmedovi? Etiopský premiér promluvil

Etiopský premiér a laureát Nobelovy ceny míru za rok 2019 Abiy Ahmed se dnes vyjádřil k nedávným slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že by si Ahmedovo ocenění zasloužil získat on. Ahmed prohlásil, že by měl Trump stížnosti směřovat na Nobelův výbor, který ocenění udílí, a ne do Etiopie, napsal zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Abiy Ahmed
doporučujeme

"Vyjednal jsem dohodu, zachránil jsem jednu zemi a zrovna jsem se doslechl, že její hlava dostala Nobelovu cenu míru za to, že ji zachránila," prohlásil Trump minulý týden při vystoupení před svými příznivci v americkém státě Ohio. Nobelův výbor přitom laureáty za rok 2019 ohlašoval již loni v říjnu. "Řekl jsem: ‚Co, měl jsem s tím něco společného? ‘Jasně, ale znáte to, tak to prostě je. Dokud o tom víme my, tak je to vše, na čem záleží... Zabránil jsem velké válce, zabránil jsem několika (válkám)," pokračoval Trump, který už dříve prohlásil, že by si ocenění zasloužil "za spoustu různých věcí, pokud by byla udělována spravedlivě, což není".

Ačkoliv Trump ve svém projevu v Ohiu přímo neuvedl Ahmedovo jméno, je podle BBC velice pravděpodobné, že měl na mysli právě etiopského premiéra, který loni ocenění obdržel mimo jiné za oficiální ukončení dvě desítky let trvajícího konfliktu se sousední Eritreou.

Ahmed dnes na tiskové konferenci v Jihoafrické republice uvedl, že "nepracoval pro ocenění", ale pro mír v regionu. "Nemám ponětí o kritériích, na základě kterých Nobelův výbor vybírá oceněného jedince," prohlásil etiopský premiér. "Pokud si prezident Trump stěžoval, musí to směřovat do Osla, ne do Etiopie," dodal Ahmed. Nobelovu cenu za mír jako jedinou uděluje Norsko, nikoliv Švédsko.

K Trumpovým slovům se vyjádřil i oficiální twitterový účet zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, který ovládají poslanci opoziční Demokratické strany. Trump je podle příspěvku výboru zmatený a plete si Ahmedovy mírové zásluhy v oblasti Afrického rohu se zatím bezvýslednými jednáními mezi Etiopií a Egyptem ohledně etiopské přehrady na Modrém Nilu, v nichž Spojené státy působí jako prostředník. "Kdyby Nobelovky dávali za neuskutečněné dohody, měl by jich prezident plnou poličku," píše se dále v příspěvku.

Oba africké státy si už kvůli sporu o tempo napouštění přehrady pohrozily i válkou. Egypt se obává, že pokud se bude vodní dílo plnit příliš rychle, omezí to výrazně průtok Modrého Nilu, který je pro Egypt zásadním zdrojem pitné vody. Etiopie chce přehradu zprovoznit co nejdříve, protože pro ni bude významným zdrojem elektřiny. Jednání se v poslední době ocitla na mrtvém bodě, měla by však tento týden pokračovat ve Washingtonu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama