Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise, která zveřejnila předběžné oficiální výsledky.

Přidejte svůj názor

Kaís Saíd
doporučujeme

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

"To, co se mi podařilo, je nová revoluce," okomentoval volební vítězství jednašedesátiletý Saíd, který je bývalým profesorem práva. Výhru v druhém kole voleb slavil společně se svými stoupenci doma na předměstí Tunisu. Velké množství Tunisanů oslavovalo Saídovo vítězství již v neděli večer v centru tuniské metropole. Jedna z účastnic oslav, která dorazila i se svým manželem a dvěma dětmi, uvedla, že je jí jasné, že to nový prezident nebude mít lehké. "Nebude to snadné. Bude muset čelit komplikované politické situaci i velmi složité ekonomické situaci," prohlásila s tím, že výzvy Saída čekají i kvůli sociálním problémům, které v zemi panují.

Za své strohé vystupování a monotónní vyjadřování si Kaís Saíd vysloužil přezdívku "Robocop".

zdroj: YouTube

V kampani se situoval do role bojovníka proti korupci, která podle názorů mnohých Tunisanů podkopává úspěšnou cestu k demokracii po svržení starého režimu během protestů arabského jara v roce 2011. U tuniské veřejnosti je univerzitní profesor známý zejména kvůli svým televizním vystoupením, například při diskusích o ústavě. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bojích v Mali zemřelo 24 vojáků a 17 ozbrojenců

18.11.2019 22:59 Při útoku na armádní hlídku na severu Mali dnes zemřelo 24 malijských vojáků. Dalších 29…

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

15.11.2019 18:44 Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018,…

Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu…

13.11.2019 16:29 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama