UNHCR záměrně nechává hladovět uprchlíky? List The Guardian vznesl vážné obvinění

Šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi označil za urážlivá obvinění britského listu The Guardian, podle nějž nechává úřad schválně hladovět migranty v jednom ze svých zadržovacích středisek v libyjské metropoli Tripolisu, aby je donutil odejít. Jeho vyjádření dnes přinesla agentura AFP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

UNHCR otevřelo loni v prosinci v Tripolisu středisko, které mělo být původně určeno pro krátkodobý pobyt zvláště zranitelných migrantů, před jejich přesunem do jiných zemí. Postupem času do něj však přišly vyhledat pomoc z jiných středisek provozovaných vládou v Tripolisu stovky dalších utečenců. Zařízení je tak nyní přeplněné a neplní svůj původní účel.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve středisku UNHCR žije například 400 migrantů ze zadržovacího centra ve čtvrti Abú Sálim, kteří nedostali jídlo už několik týdnů. Je mezi nimi přitom asi stovka nezletilých.

The Guardian údajně dostal možnost nahlédnout do interních dokumentů UNHCR, podle nichž se agentura chystá od konce letošního roku přestat dávat jídlo dalším 600 utečencům. Úřad tím chce pobídnout migranty k tomu, aby zařízení "opustili dobrovolně". Středisko podle spisu rovněž od nového roku přestane fungovat jako tranzitní centrum.

"Obyvatelstvo toho zařízení nechávají hladovět," řekl The Guardian nejmenovaný humanitární pracovník seznámený se situací. "Snaží se je vyhladovět, aby je podnítili k odchodu. Záměrně lidem neposkytují pomoc, aby na ně vyvinuli tlak," citoval jeho vyjádření ve čtvrtek britský deník.

"My že bychom nechávali hladovět uprchlíky a migranty v Libyi? Když mí kolegové den za dnem riskují život, aby se postarali o lidi, kteří jsou často zadržováni kriminálními gangy?" prohlásil při návštěvě Řecka šéf UNHCR Grandi. "Takové obvinění pokládám za urážlivé," dodal.

UNHCR později ve vyjádření potvrdila, že se chystá zařízení v Tripolisu postupně uzavírat a namísto toho posílí pomoc poskytovanou utečencům žijících volně ve městech.

Situace ve středisku je podle agentury nadále neudržitelná, protože je "těžce přelidněné" od července, kdy sem dorazilo několik stovek lidí ze zadržovacího střediska v Tadžuře na předměstí Tripolisu. To se tehdy stalo cílem leteckého útoku, při němž zemřelo 53 osob.

Zařízení se má stát podle UNHCR "otevřeným střediskem" pro migranty ve městech a žadatele o azyl. "Ti, kteří mají právoplatný důvod žádat o mezinárodní ochranu, obdrží balíček pomoci, který jim pomůže odejít. Především nouzovou finanční pomoc na dva měsíce či přístup k nezbytné lékařské péči a zdravotnickým pracovníkům," napsala UNHCR. Této možnosti podle agentury využilo už 40 lidí.

V Libyi jsou desetitisíce migrantů, jejichž cílem je většinou dostat se do Evropy. Někteří žijí v zadržovacích střediscích provozovaných tripoliskou vládou, kde však podle mnohých svědectví čelí fyzickému, psychickému a sexuálnímu zneužívání a nemají dostatek potravin a léků. Ti, kteří žijí mimo střediska ve městech, se zase obávají, že budou donuceni vstoupit do jedné z místních ozbrojených milic, zajati pašeráky lidí, nebo se ocitnou uprostřed konfliktu dvou znepřátelených libyjských vlád o hlavní město, který trvá od letošního dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 12:30 V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní dům, v jehož troskách jsou zřejmě…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Policie v Maroku a Španělsku rozprášila buňku džihádistů, přijímali…

04.12.2019 16:49 Marocká protiteroristická policie rozbila džihádistickou skupinu napojenou na teroristickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama