V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

V Tunisku dnes večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu ucházelo 26 kandidátů včetně dvou žen. První odhady se očekávají v noci na pondělí. Předběžné výsledky by mohly být známy v úterý.

Přidejte svůj názor

Tunisko
doporučujeme

BBC připomněla, že prezidentské volby, které jsou od svržení dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího v roce 2011 druhé svobodné, jsou testem tuniské demokracie. V říjnu půjdou Tunisané k urnám znovu, tentokrát k parlamentním volbám.

Volební místnosti byly uzavřeny v 18:00 místního času (19:00 SELČ). V 15:00 (16:00 SELČ) volební komise oznámila, že hlasovat přišlo pouze 27,8 procenta oprávněných voličů. Možnost odevzdat hlas mělo sedm milionů lidí.

Zahraniční pozornost, a to především arabských zemí, je podle agentury Reuters upřena na Abdal Fattáha Múrúa, prvního prezidentského kandidáta umírněné islamistické Strany obnovy, která je v Tunisku nejsilněji zastoupena. Na prezidenta kandidují také současný sekulární premiér Júsuf Šáhid či mediální magnát Nabíl Karúí, který je nyní ve vazbě a čelí obvinění z praní špinavých peněz. Sám přitom tvrdí, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Volby byly kvůli červencovému úmrtí dosavadního dvaadevadesátiletého prezidenta Kaída Sibsího o několik měsíců uspíšeny. Pokud dnes žádný kandidát nezískal více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo, do kterého postoupí dva uchazeči s nejvíce hlasy. Prezident, jehož mandát je pětiletý, dohlíží podle ústavy na obranu země, zahraniční politiku a národní bezpečnost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama