START II - další hřebík do rakve jaderného šílenství

Praha - Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu ve čtvrtek schválil smlouvu o jaderném odzbrojení START II, kterou v dubnu v Praze podepsali prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Dokument má omezit arzenály strategických zbraní Spojených států a Ruska.

Výbor pro zahraniční vztahy schválil dokument poměrem hlasů 14 ku čtyřem. Zatloukl tak další hřebík do rakve období, které bylo nazýváno termínem Mutual Assured Destruction (Vzájemně zajištěné zničení) či jeho zkratkou MAD (šílené). Během MAD nashromáždili Američané a Rusové takové množství zbraní, které by několikrát zničilo celou planetu.

Teď by měl o smlouvě START II hlasovat celý Senát.

Toto jsou základní data o nové smlouvě a jaderné výzbroji obou zemí:

• Smlouva omezuje počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně. Tento strop je o třetinu nižší než limit ve smlouvě START 1.

• Smlouva každé zemi omezuje na 800 celkový počet nosičů (rozmístěných i nerozmístěných) jaderných zbraní – mezikontinentálních balistických raket, balistických střel vypouštěných z ponorek a těžkých bombardérů určených pro jadernou výzbroj.

• Určuje Američanům i Rusům strop 700 kusů rozmístěných nosičů.

• Smlouva neomezuje americké plány na protiraketovou obranu v Evropě. Rusové však k ní připojí prohlášení, ve kterém oznámí, že od smlouvy odstoupí, pokud by dospěli k závěru, že americká protiraketová obrana narušuje strategickou rovnováhu.

• Dokument počítá s kontrolou zbrojních závazků. Kontroly mohou být neohlášené, avšak smlouva nepředpokládá, že státy budou moci zřizovat stálá kontrolní stanoviště ve vybraných objektech, což umožňovala dřívější dohoda o strategických zbraních.

• Závazky stanovené smlouvou musí státy splnit do sedmi let od předání ratifikačních dokumentů.

• Smlouva bude platit deset let od předání ratifikačních listin a je možné ji vypovědět i prodloužit.

• Nový dokument nahrazuje smlouvu START 1, která vypršela loni 5. prosince, a ruší smlouvu SORT.

• Bulletin Atomic Scientists píše, že Američané nyní mají rozmístěných 2 200 jaderných hlavic (bomb), Rusové 2 790. Rakety (bombardéry) s těmito hlavicemi jsou v operační pohotovosti, jejich obsluha čeká na pokyn k odpálení.

• Pokud Američané a Rusové jaderné arzenály omezí v rozsahu, jak to předpokládá nová smlouva, zůstane jim ještě dostatek atomové munice na to, aby zničili celou planetu, a to i několikrát.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

Předpověď počasí na týden: Žádné výkyvy, ale maxima budou spíše nižší

Počasí v Česku se během nového pracovního týdne obejde bez výkyvů, jenže nebude nijak zvlášť teplo. Maximální teploty se budou držet kolem 15 stupňů, ve čtvrtek a v pátek dokonce ještě níž. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy