USA jako Rusko v 90. letech? Profesor mluví o tragédii a varování

NÁZOR - Rusko 90. let není mrtvé, jen se nachází v Americe, tvrdí profesor Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z UCL School of Slavonic & East European Studies konstatuje, že zatčení pochybných byznysmenů sovětského původu Lva Parnase a Igora Frumana při pokusu utéct ze země ukazuje přetrvávající korupční kulturu v USA.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Parnas a Fruman jsou obviněni z mnoha zločinů, ale klíčovým je spiknutí s cílem převést peníze volebnímu výboru na podporu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších politiků, a to způsobem, který porušuje zákon o financování amerických volebních kampaní, vysvětluje Galeotti. Poukazuje, že muži věnovali vlastní peníze - včetně 325 tisíc dolarů přímo protrumpovskému výboru Amerika především - skrze společnost Global Energy Producers a usměrňovali příspěvky třetích stran dalším kandidátům, včetně milionového daru od nejmenovaného ruského obchodníka.

Jako by to nebylo málo, Trumpův osobní právní Rudi Giuliani požádal oba muže o pomoc při vyšetřováním aktivit syna demokratického politika Joe Binena, Huntera, na Ukrajině, nastiňuje expert. Dodává, že Trump tvrdí, že "tyto pány nezná", ačkoliv se s nimi fotil na benefiční akci a jeho syn s nimi posnídal.

Americký příběh

Někteří budou situaci považovat za další důkaz promyšlené ruské ovlivňovací operace, pavučiny spojující financování kampaní, vlivové agenty, hackerské útoky, zpravodajské operace a další prvky v důmyslný záměr, domnívá se profesor.

"Zajisté, Moskva se snaží ovlivnit Washington - kdo se nesnaží? A Rusko jde za běžné ovlivňovací metody diplomatických demarší a celostránkových inzerátů ve Washington Post, ale ani to není přímo unikum," pokračuje odborník. Za podstatné považuje to, že dnešní Spojené státy jsou zjevně mimořádně otevřené nejrůznějšímu pochybnému jednání.

Nestačí aby existovali obratní zahraniční byznysmeni ochotní utrácet peníze z cílem zajistit si příznivé obchodní prostředí či lidé svolní za úplatu šířit dezinformace a lži, upozorňuje Galeotti. Zdůrazňuje, že musí existovat také lidé, kteří jsou ochotní tyto peníze přijímat, případně si šíření dezinformací objednávat.  

V některých případech byl přímo zapojen Kreml, především v hackerských operacích, ale drtivá většina údajného "ruského vměšování" je spíše dílem jednotlivců, kteří sledují vlastní prospěch, konstatuje profesor. Dodává, že Američané jsou ochotni pomoci, případně takové osoby sami vyhledali v naději, že poslouží svým obchodním nebo politickým zájmům.  

"Také příběh Huntera Bidena není primárně o Ukrajině - přinejmenším jde o příklad prohnilé firmy snažící se koupit si zpět určitou legitimitu skrze spojení s velkým jménem -, ale o americkém prezidentovi doufajícím v očernění jména svého konkurenta," píše expert. Doplňuje, že pokud Parnas s Frumanem nelegálně usměrňovali finance k politickým kampaním, jednali primárně z obchodních zájmů, především ve prospěch medicínského využití marihuany, a nikdo ostatně nenutil příslušné volební kampaně tyto peníze přijmout.

"Devadesátky po americku"

Korupce v americké politice - finanční, politická i morální - není nic dovezeného z Ruska, ale jde o domácí produkt, deklaruje Galeotti. Přiznává ovšem, že 90. léta v Rusku byla obdobím chaosu a nejistoty, kdy pár lidí velmi rychle zbohatlo a většina náhle zchudla, propast mezi bohatými a chudými se dramaticky zvětšila, historické budovy uvolňovaly místo nákupním centrům, bankovní systém představoval institucionalizované praní špinavých peněz a politická rozhodnutí si kupovala nová třída oligarchů.

Dnešní Spojené státy nejsou stejné, mají funkční instituce, právní stát a skutečný politický pluralismus, upozorňuje profesor. Podotýká ovšem, že hodnoty a předpoklady některých osob v USA, především těch spojených s Trumpovým Bílým domem, naznačují, že by se v Rusku 90. let cítily jako doma.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpova neschopnost odstřihnout se od byznysu, jak sliboval, a jeho kroky v úřadě vedou k tomu, že podle neziskové organizace Citizens for Responsibility and Ethics in Washington je spojován s více než 2.300 případů střetu zájmů za pouhé tři roky, připomíná odborník. Dodává, že třetinu času v úřadě tráví prezident čas ve vlastních budovách, na náklady daňových poplatníků.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jered Kusher si údajně během práce pro Bílý dům vydělali 82 milionů dolarů z vnějších příjmů, uvádí Galeotti. Doplňuje, že na obou stranách politického spektra se mezitím debata točí okolo úniků, urážek a konspiračních teorií, za nimiž často stojí silné finanční zájmy.  

"Nejde jen o tragédii pro dnešní Ameriku, ale jde o varování pro zítřek," pokračuje expert. Vysvětluje, že právě realita 90. let vynesla v Rusku k moci Vladimira Putina, vedla ke stagnaci a hněvu na svět, který vypadal, že s radostí pozoruje, jak se Rusko samo požírá.  

V USA situace může vyústit v obnovení poptávky po četnosti při výkonu veřejných funkcí, finanční transparentnosti a štěstí pro všechny, ale také nabudit hněv vůči establihmentu, který sám Trump podněcuje, nastiňuje Galeotti. Soudí, že tak jako tak budou tvrzení, že Spojené státy představují model svobodu, k němuž se svět upíná, působit naprosto směšně.

Loading...
Témata: USA | Rusko | Korupce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama