Konec rusko-americké vesmírné spolupráce? Hraje se o víc, tvrdí expert

NÁZOR - Ohlášená díra ve vesmírné lodi Sojuz MS-09, která vyvolala pozdvižení minulý měsíc, a nouzové přistání Sojuzu MS-10 z tohoto týdne by nás měly vést k zamyšlení se nad stavem americko-ruské vesmírné spolupráce, konstatuje politolog a historik Pavel Luzin z Permské univerzity. V komentáři pro server Moscow Times poukazuje, že tato spolupráce sice přežila mnoho existenčních krizí, včetně konfliktů na Ukrajině a v Sýrii, avšak nepříjemnou pravdou zůstává, že se již roky zhoršuje.

Provázanost nebude trvat věčně

Nedostatek nových společných projektů od konce předchozího desetiletí v kombinaci s prohlubující se vzájemnou nedůvěrou mezi oběma zeměmi vrhá na jejich spolupráci stín, varuje historik. Dodává, že Ruskou zároveň čelí krizi svého vesmírného průmyslu.

"Rusko je stále jediný partner USA schopný dopravit jejich astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a ruské raketové motory umožňují provoz amerických startovacích systémů Atlas V a Antares," pokračuje Luzin. Doplňuje, že obě země jednají provázaně a ruská vesmírná agentura Roskosmos je například silně závislá na zakázkách ze Spojených států.

Poplatky za americké, evropské a japonské astronauty, kteří létají na lodích Sojuz, tvoří téměř 25% ročního rozpočtu Roskosmosu, zatímco zbytek pochází od ruské vlády, nastiňuje akademik. Varuje, že tato provázanost nebude trvat věčně.

 ISS, která momentálně funguje jako mezinárodní projekt, se nakonec stane komerční záležitostí, nebo po roce 2025 ukončí provoz, uvádí Luzin. Podotýká, že mezitím se NASA chystá do hlubšího vesmíru se svou lunární orbitální stanicí a dalšími projekty.

"Zde Rusko čelí existenčnímu dilematu. Pro Moskvu je klíčové pokračovat ve vesmírném partnerství se Spojenými státy," deklaruje odborník. Připomíná, že právě tato spolupráce, spolu s jaderným arzenálem, udržuje Rusku statut světové velmoci.

Rusko zároveň nyní není v pozici, aby z dlouhodobého hlediska nabídlo americkým vesmírným plánům cosi podobně lákavého, jako když na začátku 90. let disponovalo zkušeností s pilotovanými lety a orbitálními stanicemi, vysvětluje akademik. Dodává, že se navíc ukazuje, že neefektivní ruský státem vlastněný vesmírný průmysl nedokáže navázat spolupráci s lidmi jako Jeff Bezos, Robert Bigelow či Elon Musk, ani naplnit pokročilé americké průmyslové a technické standardy.

Systémový problém

Za největší překážku pro další rusko-americkou spolupráci při letech do hlubokého vesmíru ovšem Luzin označuje ruský politický systém. "Tento systém jde proti tržní ekonomice a soukromým společnostem. Jeho účelem je držet řád politické a společenské hierarchie," míní politolog.

Není možné kombinovat výzkum vesmíru a technologický rozvoj se systémem vlády, který udržuje vysokou míru korupce na nejvyšší úrovni a pompézní instituce, které mají za cíl obohacovat úzký kremelský kruh, zdůrazňuje odborník. Tvrdí, že přesně o to se však Moskva snaží.

Již v minulosti mělo Rusko problémy s vypouštěním vozítek, družic a vědeckých misí, které tamnímu vesmírnému průmyslu přinesly ohromné finanční ztráty, připomíná Luzin. Vysvětluje, že zřízení Roskosmosu v roce 2015, do něhož byly začleněny téměř všechny složky ruského vesmírného průmyslu, bylo pokusem o řešení těchto problémů.

Při absenci přímých konkurentů a v prostředí, kdy je vláda ochotná nalévat do něj miliardy dolarů, aby si Rusko dokázalo udržet velmocenský statut, se ale Roskosmos potýká s malou efektivitou, píše historik. Konstatuje, že problémy odvětví prohlubuje i množství vzájemně protichůdných zákonných opatření a skutečnost, že tajná služba FSB stále hledá ve vesmírném průmyslu cizí agenty.

"Nedávné potíže s vesmírnými loděmi Sojuz především pouze odvádějí pozornost od těchto existenční problémů," deklaruje expert. Za hlavní otázku považuje to, zda Roskosmos dokáže situaci, kterou sám způsobil, vyřešit a zda se ukáže jako spolehlivý partner pro Spojené státy.

Budoucnost americko-ruské vesmírné spolupráce závisí na tom, zda Rusko prokáže kompetentnost a spolehlivost a jak se budou vyvíjet obecnější bilaterální vztahy obou zemí, domnívá se Luzin. Poukazuje, že výsledná odpověď na obě otázky závisí jen na ruské vládě.          

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko vesmir ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmírná loď Sojuz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy