Konec rusko-americké vesmírné spolupráce? Hraje se o víc, tvrdí expert

NÁZOR - Ohlášená díra ve vesmírné lodi Sojuz MS-09, která vyvolala pozdvižení minulý měsíc, a nouzové přistání Sojuzu MS-10 z tohoto týdne by nás měly vést k zamyšlení se nad stavem americko-ruské vesmírné spolupráce, konstatuje politolog a historik Pavel Luzin z Permské univerzity. V komentáři pro server Moscow Times poukazuje, že tato spolupráce sice přežila mnoho existenčních krizí, včetně konfliktů na Ukrajině a v Sýrii, avšak nepříjemnou pravdou zůstává, že se již roky zhoršuje.

Provázanost nebude trvat věčně

Nedostatek nových společných projektů od konce předchozího desetiletí v kombinaci s prohlubující se vzájemnou nedůvěrou mezi oběma zeměmi vrhá na jejich spolupráci stín, varuje historik. Dodává, že Ruskou zároveň čelí krizi svého vesmírného průmyslu.

"Rusko je stále jediný partner USA schopný dopravit jejich astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a ruské raketové motory umožňují provoz amerických startovacích systémů Atlas V a Antares," pokračuje Luzin. Doplňuje, že obě země jednají provázaně a ruská vesmírná agentura Roskosmos je například silně závislá na zakázkách ze Spojených států.

Poplatky za americké, evropské a japonské astronauty, kteří létají na lodích Sojuz, tvoří téměř 25% ročního rozpočtu Roskosmosu, zatímco zbytek pochází od ruské vlády, nastiňuje akademik. Varuje, že tato provázanost nebude trvat věčně.

 ISS, která momentálně funguje jako mezinárodní projekt, se nakonec stane komerční záležitostí, nebo po roce 2025 ukončí provoz, uvádí Luzin. Podotýká, že mezitím se NASA chystá do hlubšího vesmíru se svou lunární orbitální stanicí a dalšími projekty.

"Zde Rusko čelí existenčnímu dilematu. Pro Moskvu je klíčové pokračovat ve vesmírném partnerství se Spojenými státy," deklaruje odborník. Připomíná, že právě tato spolupráce, spolu s jaderným arzenálem, udržuje Rusku statut světové velmoci.

Rusko zároveň nyní není v pozici, aby z dlouhodobého hlediska nabídlo americkým vesmírným plánům cosi podobně lákavého, jako když na začátku 90. let disponovalo zkušeností s pilotovanými lety a orbitálními stanicemi, vysvětluje akademik. Dodává, že se navíc ukazuje, že neefektivní ruský státem vlastněný vesmírný průmysl nedokáže navázat spolupráci s lidmi jako Jeff Bezos, Robert Bigelow či Elon Musk, ani naplnit pokročilé americké průmyslové a technické standardy.

Systémový problém

Za největší překážku pro další rusko-americkou spolupráci při letech do hlubokého vesmíru ovšem Luzin označuje ruský politický systém. "Tento systém jde proti tržní ekonomice a soukromým společnostem. Jeho účelem je držet řád politické a společenské hierarchie," míní politolog.

Není možné kombinovat výzkum vesmíru a technologický rozvoj se systémem vlády, který udržuje vysokou míru korupce na nejvyšší úrovni a pompézní instituce, které mají za cíl obohacovat úzký kremelský kruh, zdůrazňuje odborník. Tvrdí, že přesně o to se však Moskva snaží.

Již v minulosti mělo Rusko problémy s vypouštěním vozítek, družic a vědeckých misí, které tamnímu vesmírnému průmyslu přinesly ohromné finanční ztráty, připomíná Luzin. Vysvětluje, že zřízení Roskosmosu v roce 2015, do něhož byly začleněny téměř všechny složky ruského vesmírného průmyslu, bylo pokusem o řešení těchto problémů.

Při absenci přímých konkurentů a v prostředí, kdy je vláda ochotná nalévat do něj miliardy dolarů, aby si Rusko dokázalo udržet velmocenský statut, se ale Roskosmos potýká s malou efektivitou, píše historik. Konstatuje, že problémy odvětví prohlubuje i množství vzájemně protichůdných zákonných opatření a skutečnost, že tajná služba FSB stále hledá ve vesmírném průmyslu cizí agenty.

"Nedávné potíže s vesmírnými loděmi Sojuz především pouze odvádějí pozornost od těchto existenční problémů," deklaruje expert. Za hlavní otázku považuje to, zda Roskosmos dokáže situaci, kterou sám způsobil, vyřešit a zda se ukáže jako spolehlivý partner pro Spojené státy.

Budoucnost americko-ruské vesmírné spolupráce závisí na tom, zda Rusko prokáže kompetentnost a spolehlivost a jak se budou vyvíjet obecnější bilaterální vztahy obou zemí, domnívá se Luzin. Poukazuje, že výsledná odpověď na obě otázky závisí jen na ruské vládě.          

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko vesmir ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmírná loď Sojuz

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy