Konspirace Facebooku? Padají závažná obvinění ohledně Ruska

"Facebooku nelze věřit, že se bude sám regulovat," cituje editorial serveru New York Times slova demokratického kongresmana Davida Cicillinea. Vlivný deník připomíná, že Cicilline, které zřejmě bude předsedat justičnímu podvýboru dolní komory amerického Kongresu zaměřeného na protikartelové zákony, reagoval na kritickou reportáž o tom, jak Facebook reagoval na zjištění, že na jeho stránkách probíhala ruská dezinformační kampaň.

Zuckerberg odmítl jednat

Reportáž deníku New York Times založená na rozhovorech s více než pěti desítkami osob, poukázala, že nejvyšší představitelé Facebooku, včetně Sheryl Sandbergové a Marka Zuckerberga, ignorují a zlehčují rozsah ruských triků, a to do té míry, že údajně zamezili zveřejnění závěrů vnitřního šetření.

Minulý čtvrtek se Facebook vůči obviněním, že neadekvátně reaguje na zahraniční zásahy do voleb v USA, ohradil, připomíná editorial. Dodává, že přesto zůstává nezodpovězená zásadní otázka: "Kolik toho Facebook věděl a kdy?"

Odpověď na tuto otázku nabírá na důležitosti, jak se vyjasňuje rozsah snahy poškodit americké demokratické procesy, deklaruje renomovaný deník. Poukazuje, že v únoru letošního roku zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller vznesl obvinění vůči nechvalně známé ruské trollí farmě, známé jako Internet Research Agency, a o pět měsíců později obvinil 12 příslušníků ruských tajných služeb z podílu na nabourání se do počítačů Demokratické strany a volebního štábu Hillary Clintonové.

Uvedení příslušníci k šíření ukradených dokumentů a emailů využívali práce Facebook a Twitter, připomíná prestižní server. Dodává, že pracovníci Facebooku zaznamenali podezřelé ruské aktivity již v roce 2016 a nahlásili je FBI, avšak pár dní po prezidentských volbách Zuckerberg veřejně odmítl tvrzení, že dezinformace na Facebooku ovlivnily jejich výsledek, přičemž to označil za "velmi bláznivou představu".

"Již předtím, než Muellerova obvinění odhalila rozsah koordinované ruské dezinformační kampaně, existovalo velké podezření," pokračuje New York Times. Konstatuje, že otázky kladlo mnoho lidí, avšak jen pár osob je mohlo odpovědět - jednou z nich byl právě Zuckerberg, který tak z nějakého důvodu neučinil.   

Facebook mohl splnit svou občanskou povinnost, ale místo toho se snažil mírnit vlastní škody, kritizuje americký deník. Připomíná, že viceprezident společnosti Joel Kaplan odmítl volání veřejnosti, aby Facebook zveřejnil výsledky svého šetření, s tím, že by mohli pobouřit konzervativce.

Namísto toho Facebook posílil svou vazbu na konzultační společnost Definers Public Affairs, kterou založili republikánští politici s cílem zdiskreditovat anti-facebookové aktivisty prostřednictvím poukazování na jejich údajné spojení s bohatým liberálním filantropem Georgem Sorosem, častým terčem konspiračních teorií, kritizuje editorial.

Facebook sice minulou středu oznámil, že kontakty s Definers Public Affairs přerušil, přiznává newyorský server, avšak soudí, že ruské operace s cílem ovlivnit veřejné mínění skrze lživé zprávy mohl Facebook s ohledem na svůj obchodní model očekávat, jelikož je založen na prodeji reklamy na základě zájmu uživatelů.

Systém příhodný pro manipulace

"Ve zkratce, Facebook shromažďuje osobní údaje, aby mohl ovlivnit chování svých uživatelů a následně se ziskem prodává tento vliv inzerentům. Je to ekosystém příhodný pro manipulace," nebere si servítky renomovaný deník. Kritizuje, že skutečná zodpovědnost není v dohledu a ani po skandálu ohledně Cambridge Analytica nedošlo k otřesu v nejvyšším vedení Facebooku. Nejvyšším manažerem, který společnost opustil, byl Alex Stamos, ředitel bezpečnosti, který se podle zjištění New York Times rozhodl nezávisle prošetřit ruské operace na Facebooku, v důsledku čehož se střetl s nadřízenými.

Není tak pravděpodobné, že by Zuckerberg přišel o post ředitele, jelikož drží většinu akcií firmy a předsedá její správní radě, konstatuje editorial. Doplňuje, že v důsledku toho ve společnosti neexistuje smysluplná kontrola, podobně jako americká exekutiva nedokáže efektivně dohlížet na celé technologické odvětví.

Z tohoto důvodu by měla americká Sněmovna reprezentantů, která je nyní v rukou demokratů, učinit z takového dozoru svou prioritu, přičemž Facebook by měl v následujícím dvouletém volebním období měl představovat přední bod agendy, nabádá vlivný server. Domnívá se, že cílem by se měly stát nejasnosti ohledně toho, co Facebook věděl a kdy to zjistil.

Jak naznačuje kongresman Cicilline, myšlenka regulace Facebooku nabývá na aktuálnosti, avšak není shoda na tom, jak to provést, konstatuje editorial. Zdůrazňuje, že odpověď může přijít pouze tehdy, pokud bude položena taková otázka a příslušné slyšení v Kongresu by bylo logickým začátkem. "Můžeme pouze doufat, že sněmovna se nebude držet při zemi," dodává New York Times.          

Související

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

Více souvisejících

Facebook USA (Spojené státy americké) Rusko Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním

V Altadeně v Kalifornii zahalil oblohu dusivý kouř, zatímco Gail bezmocně sledovala, jak plameny z ničivého požáru Eaton Fire pohlcují dům jejího souseda. Každá jiskra, kterou unášel prudký vítr, mohla znamenat začátek tragédie pro domov, kde žila posledních deset let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy