Šéf OSN šokuje, konference o Sýrie v ohrožení. Co se stalo?

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pozval na poslední chvíli na mírovou konferenci o Sýrii, která má začít ve středu ve Švýcarsku, také Írán. Celá situace ohledně rozhovorů se tak zkomplikovala. Syrská opozice ihned pohrozila, že na schůzku nepojede, pokud nebude pozvání zrušeno do dnešních 20:00 SEČ. I Spojené státy požadovaly, aby OSN pozvánku stáhla vzhledem k tomu, že Teherán nesplnil základní podmínku, a sice nepodpořil závěry předchozí ženevské konference z roku 2012. Navíc vojensky podporuje syrský režim.

Podle některých diplomatů nyní visí otazník na celým konáním konference. Nejmenovaný americký činitel situaci označil za "proměnlivou". "Dojde vůbec ke konferenci v Ženevě? To je otázka, na kterou nyní nedokážeme odpovědět," uvedl pak pro agenturu Reuters i jiný západní diplomat. OSN o celé situaci vedla intenzivní vyjednávání zejména s americkými představiteli.

Ve švýcarském Montreux mají ve středu začít přípravné rozhovory, na něž po dvou dnech naváže konference v Ženevě. Teherán, který je stejně jako Moskva velkým spojencem Damašku, pozvání na schůzku přijal. Jak nicméně uvedli jeho představitelé, země odmítá pro svou účast jakékoli podmínky. O nich mluví zejména Spojené státy, ale i Francie, Británie či Saúdská Arábie. Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse pozvánka šéfa OSN jasně definuje program konference, a tím je vytvoření přechodné syrské vlády s veškerými exekutivními pravomocemi, s čímž musí Írán předem souhlasit.

Účast Íránu ostře odmítá i syrská opozice, která požaduje, aby byla pozvánka stažena, jinak ona sama do Švýcarska nepojede. Ahmad Ramadán z opoziční Syrské národní rady (SNC) se nechal slyšet, že někteří z jejich zástupců měli do Švýcarska odletět již dnes, nicméně do letadel kvůli současnému dění nenastoupili. Američtí a evropští představitelé se prý snaží najít cestu z této krize, čas na její vyřešení ale podle něj "již téměř vypršel".

Na konferenci by se mělo řešit budoucí uspořádání Sýrie. Jedním z hlavních požadavků opozice je, aby prezident Bašár Asad odstoupil. Ten nicméně v rozhovoru pro agenturu AFP uvedl, že hodlá v letošních prezidentských volbách znovu kandidovat. A odmítl, že by mohl předat vládu někomu z opozice, kterou neuznává. "Přijedou k hranici na půl hodiny, a pak utíkají. Jak by se mohli stát členy vlády? Copak může ministr pracovat zvenku?" zkritizoval Asad exilovou opozici. Ty, kdo proti jeho armádě bojují, označil stejně jako v minulosti za teroristy. A jak dodal, válka v zemi bude prý ještě dlouhá.

Mezi povstaleckými skupinami probíhají v těchto týdnech tvrdé vnitřní boje. Některé oblasti Sýrie již zcela ovládli radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Právě k nim se nejčastěji připojují zahraniční bojovníci, kteří do Sýrie zamíří. Po boku syrských vládních jednotek zase bojují ozbrojenci z šíitského radikálního hnutí Hizballáh.

EU odhaduje, že v Sýrii nyní bojuje přibližně 1200 občanů unijních zemí. Všechny tyto zahraniční bojovníky, včetně Hizballáhu, dnes EU vyzvala, aby se stáhli. Jejich zapojení do konfliktu podle Bruselu ohrožuje mírový proces, územní celistvost Sýrie i bezpečnost v oblasti.

Související

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

Více souvisejících

OSN Sýrie Írán

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 20 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinci strávili další noc v krytu. Poplach kvůli Rusku trval pět hodin

Rusko v noci na neděli provedlo několik vln leteckých útoků na různé oblasti Ukrajiny, včetně Kyjeva. V hlavním městě a jeho okolí byl třikrát během noci vyhlášen letecký poplach, který trval dohromady asi pět hodin, informoval Serhij Popko, šéf kyjevské vojenské správy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy