KOMENTÁŘ | Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá

Česká republika potřebuje fungující první dámu a měl by tomu odpovídat i plat od státu. Role partnerů prezidentů či prezidentek je důležitá a pro reprezentaci země mohou znamenat mnoho. Obzvlášť, pokud se podíváme na mimořádně aktivní Evu Pavlovou.

EuroZprávy.cz v pátek informovaly o tom, že by první dáma mohla dostávat peníze od státu. Konkrétně má jít o měsíční náhrady ve výší 95 250 korun na reprezentační údaje. Stojí to v návrhu zákona o platu představitelů státní moci. Tyto náhrady pro první dámu (či pána) činí třetinu toho, co získává prezident republiky v rámci víceúčelové paušální náhrady výdajů.

Tato zpráva o možném platu pro první dámu strhla na sociálních sítích lavinu kritiky. Lidem se nezamlouvá, že by měla choť či manžel (nejde jen o Evu Pavlovou, zákon je směřován na každého budoucího partnera prezidenta/ky) prezidenta či prezidentky dostávat peníze, když má jejich partner více než dost.

Přitom existuje jen velmi málo (zejména ceremoniálních) akcí, kam současná první dáma Eva Pavlová se svým manželem nezavítá. Po boku manžela ji vidíme na celé řadě různých akcí a když spolu zamířili do Kyjeva, každý z nich měl zčásti svůj vlastní program.

Měli bychom se na funkce prezidenta republiky a první dámy dívat jako na spolu částečně nesouvisející pozice. Prezident má za úkol reprezentovat zemi, jednat s protějšky, dalšími politiky, zvládat krize. První dáma (či pán) pak zemi reprezentuje trochu jiným způsobem – důležité je, aby byl vidět.

Stejně jako (většinou) nejdeme na pohovor v teplákách a roztrhaném tričku, ani Česká republika nemůže být reprezentovaná tímto způsobem – nebo vůbec nereprezentovaná. Asi každý z nás si dovede představit odpověď na otázku, jestli by dělal svou práci dobře a zároveň zdarma. Samozřejmě, že ne – a je dokonce nehumánní něco takového po jiné osobě chtít, pokud nejde o dobrovolnictví.

Partner prezidenta či prezidentky totiž reprezentuje celou zemi, a je tak na místě, aby jí za to stát přiměřeně odměňoval. Prezidentský program je navíc rozhodně nákladnější a náročnější než program „běžného smrtelníka“ čili náhrady ve výši 95 tisíc jsou více než odpovídající.

První dáma se stejně jako každý jiný člověk musí orientovat podle toho, s kým se stýká. Kdybychom pozvali do ČR na večeři první dámu Francie (a ona na to nějakým zázrakem kývla), samozřejmě ji nemůžeme poctít smaženým sýrem s hranolky a čepovanou Kofolou. Takováto večeře se prodraží na pěkných pár tisíc a jelikož jde o soukromou večeři, platí ji první dáma ze svého.

Pavlová, stejně jako každý jiný státní představitel, musí hodnotit své kroky tak, aby korespondovaly s politikou (a hlavně image) České republiky. Nemůže je ale činit bez toho, aby měla k dispozici dostatek financí. Ve společnosti jiných státních představitelů je to nemožné, obzvlášť, když chceme na naše partnery a spojence udělat dojem.

Činnost první dámy ale nesahá pouze za hranice. Naopak, velmi aktivní je v Česku a cesty často podniká s prezidentem Petrem Pavlem. A i zde se jejich program často liší. První dáma nemusí být na prezidenta vázaná a může mu pomoct při cestě do některého z regionů zasáhnout více lidí.

Ačkoli mnozí nesouhlasí s vedením politiky současného prezidenta, pro jiné znamená setkání s ním nebo první dámou životní zážitek. Návštěva státních představitelů bývá obecně pozitivním impulzem pro danou oblast, a to si zaslouží investice do toho, aby to jeden z nejdůležitějších nemusel dělat zdarma.

Stát může činit úsporná opatření všude možně, reprezentace je ale něco, co potřebuje každá země na světě. Vzhledem k tomu, že právě reprezentace je primárním úkolem prezidenta republiky, přirozeně spadá i na jeho choť.

Je daleko důvěryhodnější, když se prezident na akci vyskytne po boku šťastně a dobře vypadající dámy (ať už je to doma za zavřenými dveřmi jakkoli), než aby se první dáma neobjevovala vůbec nikde nebo se tvářila nešťastně a nezúčastněně, jako tomu bylo v případě manželky exprezidenta Miloše Zemana.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.
Petr Pavel a jeho žena Eva.

Měsíční paušál pro první dámu? Chtěl jsem napravit, co je nefér, říká Pavel

Prezident Petr Pavel se v úterý zapojil do vyhrocené debaty kolem návrhu, který by první dámě přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační výdaje. Pavel tvrdí, že chtěl napravit zejména neférovou situaci, kdy manželce prezidenta není hrazeno zdravotní a sociální pojištění a zároveň se jí roky v této pozici nezapočítávají do důchodu.  

Více souvisejících

Eva Pavlová prezident čr Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 44 minutami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 9 hodinami

Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy