KOMENTÁŘ | Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

Více než 260 mrtvých těl bylo nalezeno příslušníky izraelských ozbrojených složek na místě konání festivalu Supernova, který dne 7. října loňského roku přepadli palestinští ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tehdy připustil, že Izrael „jde do dlouhé a těžké války“. „Toto je nepřítel, který vraždí děti a matky v jejich domovech, v jejich postelích. Nepřítel, který unáší staré lidi, děti, mládež. Vrazi, kteří masakrují a vraždí naše občany, naše děti, které se jen chtěly o prázdninách bavit,“ řekl Netanjahu. 

„Jakékoli místo, kde se Hamás rozmístí, v tomto zlém městě, všechna místa, kde se Hamás skrývá a působí – proměníme v ruinu,“ dodal premiér. A nelhal – Pásmo Gazy, kde Hamás využívá civilisty jako živé štíty, aby neumírali jeho členové samotní, během několika měsíců opravdu začalo připomínat ruiny.

Izraelské síly do Pásma Gazy vskutku vtrhly vší silou a nenechaly kámen na kameni. Když Izrael začínal své boje s Hamásem, tak se na stranu těchto teroristů přidalo několik dalších hnutí v čele s Hizballáhem. Ten ostřeloval sever země tak silně, že se desítky tisíc civilistů musely vystěhovat a nechat své životy ladem.

I proto s ním Izrael o téměř rok později rozpoutal (de facto) plnohodnotnou válku. Zatímco se Hamás zdá být do jisté míry oslabený a na ústupu, „likvidace“ Hizballáhu teprve začíná. Izraelci za poslední dva týdny zvládli zabít důležité přední představitele tohoto hnutí a přinést zkázu do libanonské metropole Bejrútu, z jehož částí si teroristé udělali svou baštu.

Do toho všeho velice aktivně promlouvá Írán a jeho Islámské revoluční gardy (IRGC). Teherán dlouhodobě popisuje Izraelce jako svého úhlavního nepřítele a hrozí mu zničením. Tento teokratický režim už dvakrát vypustil salvu stovek raket proti židovskému státu, přičemž si obě země slibují vzájemnou odplatu. Naposledy se tak stalo minulé úterý poté, co Izraelci zabili lídra Hizballáhu Hassana Nasralláha.

V současnosti se Blízký východ nachází v situaci, kdy Izrael útočí v Pásmu Gazy a Libanonu, Hizballáh a Hamás útočí na Izrael a Teherán tomu všemu přidává korunu svými výhrůžkami. Do toho Izraelci bojují s dalšími teroristickými organizacemi, o nichž EuroZprávy.cz psaly například zde. Takže aktuální dění na Blízkém východě, jako to už bývá obvyklé, je nesmírně komplikované.

Američané se navíc za poslední rok rozhodli stáhnout vojáky z Iráku, kde působili hlavně jako pomocná síla v boji proti Islámskému státu. Teď jejich pozici zřejmě nahradí IRGC a tamní proíránské milice. To je pro celý region mimořádně nebezpečné, protože obdobně jako stažení USA z Afghánistánu vytvořilo mocenské vakuum vyplněné Talibánem, odchod z amerických vojsk z Iráku způsobí nástup íránských zástupných sil.

Izrael tedy před rokem spustil nevídanou válku, která si co do počtu obětí nezadá s největšími arabsko-izraelskými konflikty minulého století, při nichž se židovský stát snažil obhájit svou suverenitu. Oproti rozsáhlým frontám těchto konfliktů se většina bojů odehrává na doslova pár kilometrech čtverečních a každá vypálená raketa nebo granát může kromě kýžených teroristů zabít i civilisty – což se pravidelně děje.

I proto je válka v Pásmu Gazy úplně jiná, než co jsme zažili doposud. Média (některá podporovaná teroristy) šíří obrázky zkázy, které přinesl „zlý sionistický režim“. Tento druh propagandy ovládl všechna sociální média a řada lidí se dokonce (názorově) staví na stranu teroristických organizací.

Války v Gaze a Libanonu se tím pádem staly dalším hybridním bojištěm, které má přesah do celého světa. Kampusy amerických univerzit se staly semeništěm nebezpečných dezinformací a antisemitismu, totéž prožívá blízkovýchodní region. To, o co velké mocnosti usilovaly po dlouhé dekády – tedy vzájemné arabsko-izraelské usmíření – se změnilo v popel díky válce, která probudila a posílila starou nenávist.

Blízký východ před touto válkou rozhodně nebyl nijak zvlášť klidným místem, rozhodně zde ale neumíraly stovky lidí denně. Kombinace bojů, dezinformací a nenávisti vedou k tomu, že se míru v dohledné době zřejmě ani nedočkáme. Izrael patrně hodlá bojovat až do likvidace posledního prominentního člena Hizballáhu a Hamásu s tím, že není jisté, zda se neodhodlá k otevřené válce s Íránem. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Hamás komentář

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 34 minutami

před 51 minutami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem

Tento týden bude podle amerického ministra zahraničí Marca Rubia klíčový pro budoucnost jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Spojené státy se podle něj rozhodnou, zda se chtějí nadále na tomto úsilí podílet.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy