KOMENTÁŘ | Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

Více než 260 mrtvých těl bylo nalezeno příslušníky izraelských ozbrojených složek na místě konání festivalu Supernova, který dne 7. října loňského roku přepadli palestinští ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tehdy připustil, že Izrael „jde do dlouhé a těžké války“. „Toto je nepřítel, který vraždí děti a matky v jejich domovech, v jejich postelích. Nepřítel, který unáší staré lidi, děti, mládež. Vrazi, kteří masakrují a vraždí naše občany, naše děti, které se jen chtěly o prázdninách bavit,“ řekl Netanjahu. 

„Jakékoli místo, kde se Hamás rozmístí, v tomto zlém městě, všechna místa, kde se Hamás skrývá a působí – proměníme v ruinu,“ dodal premiér. A nelhal – Pásmo Gazy, kde Hamás využívá civilisty jako živé štíty, aby neumírali jeho členové samotní, během několika měsíců opravdu začalo připomínat ruiny.

Izraelské síly do Pásma Gazy vskutku vtrhly vší silou a nenechaly kámen na kameni. Když Izrael začínal své boje s Hamásem, tak se na stranu těchto teroristů přidalo několik dalších hnutí v čele s Hizballáhem. Ten ostřeloval sever země tak silně, že se desítky tisíc civilistů musely vystěhovat a nechat své životy ladem.

I proto s ním Izrael o téměř rok později rozpoutal (de facto) plnohodnotnou válku. Zatímco se Hamás zdá být do jisté míry oslabený a na ústupu, „likvidace“ Hizballáhu teprve začíná. Izraelci za poslední dva týdny zvládli zabít důležité přední představitele tohoto hnutí a přinést zkázu do libanonské metropole Bejrútu, z jehož částí si teroristé udělali svou baštu.

Do toho všeho velice aktivně promlouvá Írán a jeho Islámské revoluční gardy (IRGC). Teherán dlouhodobě popisuje Izraelce jako svého úhlavního nepřítele a hrozí mu zničením. Tento teokratický režim už dvakrát vypustil salvu stovek raket proti židovskému státu, přičemž si obě země slibují vzájemnou odplatu. Naposledy se tak stalo minulé úterý poté, co Izraelci zabili lídra Hizballáhu Hassana Nasralláha.

V současnosti se Blízký východ nachází v situaci, kdy Izrael útočí v Pásmu Gazy a Libanonu, Hizballáh a Hamás útočí na Izrael a Teherán tomu všemu přidává korunu svými výhrůžkami. Do toho Izraelci bojují s dalšími teroristickými organizacemi, o nichž EuroZprávy.cz psaly například zde. Takže aktuální dění na Blízkém východě, jako to už bývá obvyklé, je nesmírně komplikované.

Američané se navíc za poslední rok rozhodli stáhnout vojáky z Iráku, kde působili hlavně jako pomocná síla v boji proti Islámskému státu. Teď jejich pozici zřejmě nahradí IRGC a tamní proíránské milice. To je pro celý region mimořádně nebezpečné, protože obdobně jako stažení USA z Afghánistánu vytvořilo mocenské vakuum vyplněné Talibánem, odchod z amerických vojsk z Iráku způsobí nástup íránských zástupných sil.

Izrael tedy před rokem spustil nevídanou válku, která si co do počtu obětí nezadá s největšími arabsko-izraelskými konflikty minulého století, při nichž se židovský stát snažil obhájit svou suverenitu. Oproti rozsáhlým frontám těchto konfliktů se většina bojů odehrává na doslova pár kilometrech čtverečních a každá vypálená raketa nebo granát může kromě kýžených teroristů zabít i civilisty – což se pravidelně děje.

I proto je válka v Pásmu Gazy úplně jiná, než co jsme zažili doposud. Média (některá podporovaná teroristy) šíří obrázky zkázy, které přinesl „zlý sionistický režim“. Tento druh propagandy ovládl všechna sociální média a řada lidí se dokonce (názorově) staví na stranu teroristických organizací.

Války v Gaze a Libanonu se tím pádem staly dalším hybridním bojištěm, které má přesah do celého světa. Kampusy amerických univerzit se staly semeništěm nebezpečných dezinformací a antisemitismu, totéž prožívá blízkovýchodní region. To, o co velké mocnosti usilovaly po dlouhé dekády – tedy vzájemné arabsko-izraelské usmíření – se změnilo v popel díky válce, která probudila a posílila starou nenávist.

Blízký východ před touto válkou rozhodně nebyl nijak zvlášť klidným místem, rozhodně zde ale neumíraly stovky lidí denně. Kombinace bojů, dezinformací a nenávisti vedou k tomu, že se míru v dohledné době zřejmě ani nedočkáme. Izrael patrně hodlá bojovat až do likvidace posledního prominentního člena Hizballáhu a Hamásu s tím, že není jisté, zda se neodhodlá k otevřené válce s Íránem. 

Související

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 
Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Hamás komentář

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv v sobotu v rozhovoru pro stanici RT varoval Spojené státy, aby vážně braly ruská upozornění ohledně jaderných zbraní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy