Izrael bojuje na několika frontách. Kromě Íránu, Hizballáhu a Hamásu jeho bezpečnost ohrožuje daleko více organizací, které získávají podporu Teheránu. Tyto organizace jsou rozeseté po celém Blízkém východě a íránský teokratický režim si z nich vytvořil rozsáhlou síť zástupných sil, které mu pomáhají v boji s židovským státem.
Jak upozornil německý server DW, zatímco Izrael neformální alianci Libanonu, Sýrie, Iráku, Íránu a Jemenu nazývá „osou zla“, samotné uskupení si říká „osa odporu“. Se silnou íránskou podporou k této alianci spadají mimo jiné (teroristické) organizace Hizballáh, Hamás a Hutíjové.
Konkrétně Hizballáh dostává od Íránu ročně miliony dolarů na nákup zbraní a výcvik bojovníků. Podle dostupných informací může mít toto uskupení na libanonském území rozmístěných až sto tisíc raket a desítky tisíc vojáků, což pro Izrael představuje masivní bezpečnostní hrozbu.
Obdobnou podporu poskytuje Teherán i Hamásu. Ačkoliv ajatolláh Alí Chameneí oficiálně nepřiznal podporu této organizace při útoku na Izrael z října minulého roku, vyzval Íránce k podpoře a modlitbám za jeho činy.
Velice důležitým spojencem Íránu v regionu je syrský režim v čele s autoritářem Bašárem Asadem. Damašek má s Izraelem vztahy na kriticky nízké úrovni už od jeho vzniku roku 1948. Obě země proti sobě vedly války v letec 1948, 1967 a 1973, pokud nezapočítáváme menší pohraniční roztržky.
Jemenští Hutíjové získali íránskou podporu zejména díky tomu, že během občanské války bojovali proti koalici vedené Saúdskou Arábií, kterou Teherán chápe jako jednoho z úhlavních nepřátel i přesto, že v posledním roce obě země obnovily diplomatické vztahy. I když jsou Hutíjové s oficiální jemenskou vládou už deset let v otevřeném konfliktu, tak tato vláda podporuje boj proti Izraeli.
Kromě běžně zmiňovaného Hizballáhu, Hamásu a Hutíjů na straně Íránu stojí daleko více milic a teroristických organizací. Patří mezi ně například Lidová fronta pro osvobození Palestiny v čele s Fatahem (Sýrie), Palestinský islámský džihád (Pásmo Gazy, Libanon), hnutí Sabireen (Pásmo Gazy), Lidové mobilizační síly (Irák), Národní obranné jednotky (Sýrie) nebo Brigády Al-Aštar (Bahrajn).
Letos v květnu se právě bahrajnská skupina přihlásila k prvnímu útoku na Izrael. Brigády Al-Aštar popsaly, že bezpilotním letounem zaútočily na sídlo izraelské společnosti Trucknet Enterprises, „odpovědné za pozemní dopravu v sionistické entitě“. Útok byl podle nich „proveden na podporu palestinské věci a na podporu našeho lidu vzdorujícího v Gaze“.
„Islámský odpor v Bahrajnu potvrzuje, že pokračuje ve svém hnutí a podpoře na všech úrovních pro náš trpělivý lid v odbojné Gaze. Nepřestaneme se svými operacemi, dokud nebude zastavena sionistická agrese proti Gaze,“ uvedla skupina podle serveru Newsweek.
Al-Aštar zřejmě nemá v Bahrajnu „pevnou půdu pod nohama“, protože bahrajnské velvyslanectví v USA v reakci na květnový útok informovalo, že „vláda považuje Brigády Al-Aštar za teroristickou organizaci, která působí mimo království“.
Bahrajn nemá se Západem nijak špatné vztahy, naopak ještě loni s Washingtonem podepsal bezpečnostní dohodu, jak informoval server Financial Times. Podle Bílého domu tato dohoda posílí vojenskou a zpravodajskou koordinaci. USA podepsaly prakticky stejné dohody se Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií. Důvodem je především snaha Washingtonu vyvážit íránský vliv v regionu a Perském zálivu.
Působení Al-Aštaru, navzdory špatným vztahům Bahrajnu s Izraelem, tedy není v této drobné zemi vítané. „V Perském zálivu je velký zájem o explicitní bezpečnostní dohody s USA. Bahrajnská dohoda zdaleka nedosahuje toho, o co sousedé usilují, ale bude klíčovým referenčním bodem pro jejich jednání,“ vysvětlil expert na Blízký východ John Alterman.
Přítomnost tohoto uskupení poukazuje hlavně na rozsáhlý vliv Íránu v okolí Perského zálivu. Al-Aštar zřejmě dostává finance od Teheránu, jelikož jde o šíitskou organizaci – a Írán na podpoře šíitských milicí lpí –, a Al-Aštarem používané bezpilotní letouny nápadně připomínají íránské drony dlouhého doletu Samad.
Na afiliaci s Íránem poukazuje také vlajka organizace. Vyobrazuje totiž verše z Koránu a zaťatou pěst s puškou Kalašnikov – což je totožný vzor jako mají na vlajce íránské Islámské revoluční gardy (IRGC).
A právě ty jsou dalším důležitým bezpečnostním ohrožením Izraele. Oficiálně jde o součást ozbrojených sil Íránu, kterou založil ajatolláh Chomejní roku 1979 během toho, co v zemi probíhala islámská revoluce a nástup teokratického režimu. Jako teroristickou organizaci ji kromě USA, Kanady a Švédska označili také Saúdové a Bahrajňané.
V současnosti mají IRGC až 125 tisíc mužů. Řada z nich je nasazená v Sýrii a Iráku, kde od roku 2013 bojují proti Islámskému státu. Jejich činnost ale zdaleka nekončí u bojů proti IS. Naopak, v dubnu letošního roku to byly právě IRGC, které ve spolupráci s Hizballáhem, Hutíji a Islámským odporem v Iráku vypustily proti Izraeli stovky balistických raket. To IRGC zopakovaly i toto úterý.
Izrael dnes bojuje na několika frontách. K Íránu se kromě Hizballáhu a Hamásu přidávají nové, často teroristické, organizace z Iráku, Sýrie a dalších arabských zemích. Většinu z nich slučuje jediná věc – podpora z Teheránu, který usiluje o zničení židovského státu.
Související
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
Izrael , Írán , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 1 hodinou
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 3 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 4 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 4 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 4 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 6 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 6 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 7 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 8 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 8 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 9 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 10 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 10 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 11 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 11 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 11 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 12 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 12 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 13 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák