Izrael bojuje na několika frontách. Kromě Íránu, Hizballáhu a Hamásu jeho bezpečnost ohrožuje daleko více organizací, které získávají podporu Teheránu. Tyto organizace jsou rozeseté po celém Blízkém východě a íránský teokratický režim si z nich vytvořil rozsáhlou síť zástupných sil, které mu pomáhají v boji s židovským státem.
Jak upozornil německý server DW, zatímco Izrael neformální alianci Libanonu, Sýrie, Iráku, Íránu a Jemenu nazývá „osou zla“, samotné uskupení si říká „osa odporu“. Se silnou íránskou podporou k této alianci spadají mimo jiné (teroristické) organizace Hizballáh, Hamás a Hutíjové.
Konkrétně Hizballáh dostává od Íránu ročně miliony dolarů na nákup zbraní a výcvik bojovníků. Podle dostupných informací může mít toto uskupení na libanonském území rozmístěných až sto tisíc raket a desítky tisíc vojáků, což pro Izrael představuje masivní bezpečnostní hrozbu.
Obdobnou podporu poskytuje Teherán i Hamásu. Ačkoliv ajatolláh Alí Chameneí oficiálně nepřiznal podporu této organizace při útoku na Izrael z října minulého roku, vyzval Íránce k podpoře a modlitbám za jeho činy.
Velice důležitým spojencem Íránu v regionu je syrský režim v čele s autoritářem Bašárem Asadem. Damašek má s Izraelem vztahy na kriticky nízké úrovni už od jeho vzniku roku 1948. Obě země proti sobě vedly války v letec 1948, 1967 a 1973, pokud nezapočítáváme menší pohraniční roztržky.
Jemenští Hutíjové získali íránskou podporu zejména díky tomu, že během občanské války bojovali proti koalici vedené Saúdskou Arábií, kterou Teherán chápe jako jednoho z úhlavních nepřátel i přesto, že v posledním roce obě země obnovily diplomatické vztahy. I když jsou Hutíjové s oficiální jemenskou vládou už deset let v otevřeném konfliktu, tak tato vláda podporuje boj proti Izraeli.
Kromě běžně zmiňovaného Hizballáhu, Hamásu a Hutíjů na straně Íránu stojí daleko více milic a teroristických organizací. Patří mezi ně například Lidová fronta pro osvobození Palestiny v čele s Fatahem (Sýrie), Palestinský islámský džihád (Pásmo Gazy, Libanon), hnutí Sabireen (Pásmo Gazy), Lidové mobilizační síly (Irák), Národní obranné jednotky (Sýrie) nebo Brigády Al-Aštar (Bahrajn).
Letos v květnu se právě bahrajnská skupina přihlásila k prvnímu útoku na Izrael. Brigády Al-Aštar popsaly, že bezpilotním letounem zaútočily na sídlo izraelské společnosti Trucknet Enterprises, „odpovědné za pozemní dopravu v sionistické entitě“. Útok byl podle nich „proveden na podporu palestinské věci a na podporu našeho lidu vzdorujícího v Gaze“.
„Islámský odpor v Bahrajnu potvrzuje, že pokračuje ve svém hnutí a podpoře na všech úrovních pro náš trpělivý lid v odbojné Gaze. Nepřestaneme se svými operacemi, dokud nebude zastavena sionistická agrese proti Gaze,“ uvedla skupina podle serveru Newsweek.
Al-Aštar zřejmě nemá v Bahrajnu „pevnou půdu pod nohama“, protože bahrajnské velvyslanectví v USA v reakci na květnový útok informovalo, že „vláda považuje Brigády Al-Aštar za teroristickou organizaci, která působí mimo království“.
Bahrajn nemá se Západem nijak špatné vztahy, naopak ještě loni s Washingtonem podepsal bezpečnostní dohodu, jak informoval server Financial Times. Podle Bílého domu tato dohoda posílí vojenskou a zpravodajskou koordinaci. USA podepsaly prakticky stejné dohody se Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií. Důvodem je především snaha Washingtonu vyvážit íránský vliv v regionu a Perském zálivu.
Působení Al-Aštaru, navzdory špatným vztahům Bahrajnu s Izraelem, tedy není v této drobné zemi vítané. „V Perském zálivu je velký zájem o explicitní bezpečnostní dohody s USA. Bahrajnská dohoda zdaleka nedosahuje toho, o co sousedé usilují, ale bude klíčovým referenčním bodem pro jejich jednání,“ vysvětlil expert na Blízký východ John Alterman.
Přítomnost tohoto uskupení poukazuje hlavně na rozsáhlý vliv Íránu v okolí Perského zálivu. Al-Aštar zřejmě dostává finance od Teheránu, jelikož jde o šíitskou organizaci – a Írán na podpoře šíitských milicí lpí –, a Al-Aštarem používané bezpilotní letouny nápadně připomínají íránské drony dlouhého doletu Samad.
Na afiliaci s Íránem poukazuje také vlajka organizace. Vyobrazuje totiž verše z Koránu a zaťatou pěst s puškou Kalašnikov – což je totožný vzor jako mají na vlajce íránské Islámské revoluční gardy (IRGC).
A právě ty jsou dalším důležitým bezpečnostním ohrožením Izraele. Oficiálně jde o součást ozbrojených sil Íránu, kterou založil ajatolláh Chomejní roku 1979 během toho, co v zemi probíhala islámská revoluce a nástup teokratického režimu. Jako teroristickou organizaci ji kromě USA, Kanady a Švédska označili také Saúdové a Bahrajňané.
V současnosti mají IRGC až 125 tisíc mužů. Řada z nich je nasazená v Sýrii a Iráku, kde od roku 2013 bojují proti Islámskému státu. Jejich činnost ale zdaleka nekončí u bojů proti IS. Naopak, v dubnu letošního roku to byly právě IRGC, které ve spolupráci s Hizballáhem, Hutíji a Islámským odporem v Iráku vypustily proti Izraeli stovky balistických raket. To IRGC zopakovaly i toto úterý.
Izrael dnes bojuje na několika frontách. K Íránu se kromě Hizballáhu a Hamásu přidávají nové, často teroristické, organizace z Iráku, Sýrie a dalších arabských zemích. Většinu z nich slučuje jediná věc – podpora z Teheránu, který usiluje o zničení židovského státu.
15. dubna 2025 10:37
Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
Související

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
Izrael , Írán , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
včera

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
včera

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
včera

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
včera

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
včera

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
včera

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
včera

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
včera
Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil
Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen.
Zdroj: Jan Hrabě