ANALÝZA | Izrael válčí na několika frontách. Írán po celém regionu vytvořil rozsáhlou síť zástupných sil

Izrael bojuje na několika frontách. Kromě Íránu, Hizballáhu a Hamásu jeho bezpečnost ohrožuje daleko více organizací, které získávají podporu Teheránu. Tyto organizace jsou rozeseté po celém Blízkém východě a íránský teokratický režim si z nich vytvořil rozsáhlou síť zástupných sil, které mu pomáhají v boji s židovským státem.

Jak upozornil německý server DW, zatímco Izrael neformální alianci Libanonu, Sýrie, Iráku, Íránu a Jemenu nazývá „osou zla“, samotné uskupení si říká „osa odporu“. Se silnou íránskou podporou k této alianci spadají mimo jiné (teroristické) organizace Hizballáh, Hamás a Hutíjové.

Konkrétně Hizballáh dostává od Íránu ročně miliony dolarů na nákup zbraní a výcvik bojovníků. Podle dostupných informací může mít toto uskupení na libanonském území rozmístěných až sto tisíc raket a desítky tisíc vojáků, což pro Izrael představuje masivní bezpečnostní hrozbu.

Obdobnou podporu poskytuje Teherán i Hamásu. Ačkoliv ajatolláh Alí Chameneí oficiálně nepřiznal podporu této organizace při útoku na Izrael z října minulého roku, vyzval Íránce k podpoře a modlitbám za jeho činy.

Velice důležitým spojencem Íránu v regionu je syrský režim v čele s autoritářem Bašárem Asadem. Damašek má s Izraelem vztahy na kriticky nízké úrovni už od jeho vzniku roku 1948. Obě země proti sobě vedly války v letec 1948, 1967 a 1973, pokud nezapočítáváme menší pohraniční roztržky.

Jemenští Hutíjové získali íránskou podporu zejména díky tomu, že během občanské války bojovali proti koalici vedené Saúdskou Arábií, kterou Teherán chápe jako jednoho z úhlavních nepřátel i přesto, že v posledním roce obě země obnovily diplomatické vztahy. I když jsou Hutíjové s oficiální jemenskou vládou už deset let v otevřeném konfliktu, tak tato vláda podporuje boj proti Izraeli.

Kromě běžně zmiňovaného Hizballáhu, Hamásu a Hutíjů na straně Íránu stojí daleko více milic a teroristických organizací. Patří mezi ně například Lidová fronta pro osvobození Palestiny v čele s Fatahem (Sýrie), Palestinský islámský džihád (Pásmo Gazy, Libanon), hnutí Sabireen (Pásmo Gazy), Lidové mobilizační síly (Irák), Národní obranné jednotky (Sýrie) nebo Brigády Al-Aštar (Bahrajn).

Letos v květnu se právě bahrajnská skupina přihlásila k prvnímu útoku na Izrael. Brigády Al-Aštar popsaly, že bezpilotním letounem zaútočily na sídlo izraelské společnosti Trucknet Enterprises, „odpovědné za pozemní dopravu v sionistické entitě“. Útok byl podle nich „proveden na podporu palestinské věci a na podporu našeho lidu vzdorujícího v Gaze“.

„Islámský odpor v Bahrajnu potvrzuje, že pokračuje ve svém hnutí a podpoře na všech úrovních pro náš trpělivý lid v odbojné Gaze. Nepřestaneme se svými operacemi, dokud nebude zastavena sionistická agrese proti Gaze,“ uvedla skupina podle serveru Newsweek.

Al-Aštar zřejmě nemá v Bahrajnu „pevnou půdu pod nohama“, protože bahrajnské velvyslanectví v USA v reakci na květnový útok informovalo, že „vláda považuje Brigády Al-Aštar za teroristickou organizaci, která působí mimo království“.

Bahrajn nemá se Západem nijak špatné vztahy, naopak ještě loni s Washingtonem podepsal bezpečnostní dohodu, jak informoval server Financial Times. Podle Bílého domu tato dohoda posílí vojenskou a zpravodajskou koordinaci. USA podepsaly prakticky stejné dohody se Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií. Důvodem je především snaha Washingtonu vyvážit íránský vliv v regionu a Perském zálivu.

Působení Al-Aštaru, navzdory špatným vztahům Bahrajnu s Izraelem, tedy není v této drobné zemi vítané. „V Perském zálivu je velký zájem o explicitní bezpečnostní dohody s USA. Bahrajnská dohoda zdaleka nedosahuje toho, o co sousedé usilují, ale bude klíčovým referenčním bodem pro jejich jednání,“ vysvětlil expert na Blízký východ John Alterman.

Přítomnost tohoto uskupení poukazuje hlavně na rozsáhlý vliv Íránu v okolí Perského zálivu. Al-Aštar zřejmě dostává finance od Teheránu, jelikož jde o šíitskou organizaci – a Írán na podpoře šíitských milicí lpí –, a Al-Aštarem používané bezpilotní letouny nápadně připomínají íránské drony dlouhého doletu Samad.

Na afiliaci s Íránem poukazuje také vlajka organizace. Vyobrazuje totiž verše z Koránu a zaťatou pěst s puškou Kalašnikov – což je totožný vzor jako mají na vlajce íránské Islámské revoluční gardy (IRGC).

A právě ty jsou dalším důležitým bezpečnostním ohrožením Izraele. Oficiálně jde o součást ozbrojených sil Íránu, kterou založil ajatolláh Chomejní roku 1979 během toho, co v zemi probíhala islámská revoluce a nástup teokratického režimu. Jako teroristickou organizaci ji kromě USA, Kanady a Švédska označili také Saúdové a Bahrajňané.

V současnosti mají IRGC až 125 tisíc mužů. Řada z nich je nasazená v Sýrii a Iráku, kde od roku 2013 bojují proti Islámskému státu. Jejich činnost ale zdaleka nekončí u bojů proti IS. Naopak, v dubnu letošního roku to byly právě IRGC, které ve spolupráci s Hizballáhem, Hutíji a Islámským odporem v Iráku vypustily proti Izraeli stovky balistických raket. To IRGC zopakovaly i toto úterý.

Izrael dnes bojuje na několika frontách. K Íránu se kromě Hizballáhu a Hamásu přidávají nové, často teroristické, organizace z Iráku, Sýrie a dalších arabských zemích. Většinu z nich slučuje jediná věc – podpora z Teheránu, který usiluje o zničení židovského státu.

Související

Izraelská armáda Analýza

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.
Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

Více souvisejících

Izrael Írán Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy