Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.
Podle izraelského ministerstva vnitra poslankyně tvrdily, že jsou součástí parlamentní delegace, ale imigrační úředníci údajně nenašli žádný důkaz, že by šlo o oficiální cestu. Nikdo z izraelských politiků ani vládních činitelů o jejich příjezdu nevěděl, píše SkyNews.
Organizace CAABU (Rada pro arabskobritské porozumění), která cestu společně s charitou Medical Aid for Palestinians (MAP) zorganizovala, ovšem tvrdí, že šlo skutečně o parlamentní delegaci.
Izraelské velvyslanectví v Británii uvedlo, že poslankyně byly odmítnuty kvůli „podpoře sankcí vůči izraelským ministrům, účasti na kampaních za bojkot Izraele a šíření nepravdivých tvrzení o izraelském státu“. Místo pobytu jim údajně bylo nabídnuto ubytování v hotelu a letenky zpět zaplatil izraelský stát. Podle vyjádření úřadů se poslankyně mohly proti rozhodnutí odvolat, ale této možnosti nevyužily.
Ministryně za Konzervativní stranu Kemi Badenoch se Izraele zastala: „Každý stát má právo chránit své hranice. Nejsem překvapená, že byli zadrženi.“ Zároveň kritizovala „nebezpečnou rétoriku“ ohledně Blízkého východu mezi labouristickými a nezávislými poslanci.
David Lammy z Labour Party její postoj ostře odmítl: „Je hanebné, že tleskáte jiné zemi za to, že zadržela a vyhostila dvě britské poslankyně. Taky byste to říkala, kdyby šlo o konzervativce vyhoštěné z Číny?“ Badenoch odpověděla, že „na rozdíl od Číny je Izrael naším spojencem a demokracií“.
I někteří konzervativci ale vyjádřili nesouhlas. Ministr Richard Fuller pro Times Radio uvedl: „Každý poslanec na oficiální cestě by měl být vítán v jakékoli zemi.“
Emily Thornberry, předsedkyně zahraničního výboru britského parlamentu, označila jednání izraelských úřadů za „urážku naší země i parlamentu“. Yang a Mohamed ve společném prohlášení uvedly, že jsou „ohromené bezprecedentním krokem izraelských úřadů“ a trvají na tom, že cílem jejich cesty bylo navštívit humanitární projekty a komunity na Západním břehu Jordánu.
„Parlamentáři by měli mít možnost vidět situaci na vlastní oči. Měli bychom mít právo mluvit pravdivě v Dolní sněmovně, bez strachu z toho, že budeme cíleně napadáni,“ uvedly.
Izraelské úřady tvrdí, že návštěva poslankyň měla „za cíl vyvolat protiizraelské aktivity“ v době, kdy je Izrael „ve válce a čelí útokům na sedmi frontách“. Jejich přítomnost v zemi prý mohla ohrozit bezpečnost izraelských občanů.
Organizace Labour Friends of Israel vyjádřila zklamání nad krokem izraelských úřadů: „Je špatné a kontraproduktivní, že Izrael odmítl vstup britským poslankyním. Parlamentáři musí mít možnost navštívit Izrael a Palestinu, aby pochopili situaci na místě.“
Zatímco obě poslankyně se už vrátily do Velké Británie, incident zanechal hlubokou diplomatickou trhlinu a rozdmýchal debatu o svobodě slova, roli britských zákonodárců a vztazích s klíčovými partnery na Blízkém východě.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Zdroj: Libor Novák