Konec silného dolaru? Ekonomický expert má jasno

Jeden z předních ekonomů specializující se na Asii Stephen Roach vydal šokující varování, že je potřeba se připravit na výrazné oslabení americkému dolaru, jehož zlaté éře zvoní umíráček. Podíl na tom bude mít obrovský schodek státního rozpočtu USA, který bude mít dopady i na globální finanční politiku.

O neutěšené situaci, jíž momentálně ekonomika USA čelí, informoval Roach na americkém televizním kanálu CNBC. Hlavní příčinu problémy spatřuje v nízké míře úspor a vysokém deficitu státního rozpočtu. "Dolar bude oslabovat velmi, ale velmi strmě," podotkl. Ve srovnání s ostatními světovými měnami by se mělo jednat až o 35 % rozdíl. Dalo by se tedy říci, že Spojené státy na tom nebyly ani v době prosperity, co se týče hospodaření zrovna nejlépe, a pandemie covid-19 je v tomhle směru doslova dorazila.

Někdo by sice mohl namítnout, že měnový index dolaru zaznamenal v posledních dnech jednoprocentní růst a že je stále stabilní. Podle Roache to ale nic neznamená, to nejhorší nás teprve čeká. Národní úspory se totiž budou i nadále dostávat do červených čísel, a to do takové míry, do které to zatím ani americká, ba dokonce žádná jiná světová ekonomika nepocítila. 

Roach varuje také před dalším nebezpečným trendem, a to je deglobalizace, jelikož se Spojené státy začínají vůči světu spíše uzavírat. Pád dolaru a politická i ekonomická izolace se pak mohou velmi snadno stát pomyslným smrtelným koktejlem. Události by podle prezidenta navíc měly vzít spád nikoliv v dlouhém časovém horizontu, nýbrž v nadcházejícím roce či dvou. "Investoři by na to proto měli být připravení," apeloval.

"Negativně se to podepíše na amerických finančních aktivech. S importem dražšího zboží ze zahraničí do USA jde ruku v ruce vyšší míra inflace a tím pádem i negativní dopad na úrokové sazby," varuje Roach. Největší obavy má z opakování scénáře ze 70. let, kdy nastala takzvaná staglační krize, tedy prudký růst cen za probíhající recese.

S tím bohužel nic neudělají ani listopadové volby prezidenta USA a s nimi související možnost vzniku nového týmu v Bílém domě. Podle prezidenta čeká USA nejtěžší období z pohledu ekonomiky a je nutné počítat s tím, že zákonodárci se budou snažit s ekonomickými dopady koronaviru bojovat prostřednictvím bezprecedentních a stimulačních opatření.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) americký dolar Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

před 44 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy