Američané si připomněli rok od smrti Floyda

Minutou ticha si dnes Američané připomněli rok ode dne, kdy v Minneapolisu zemřel při policejním zákroku černoch George Floyd. Jeho rodina navštívila Washington, kde členy Kongresu vyzvala k přijetí policejní reformy, jež nese Floydovo jméno.

Eurozpravy.cz

Příbuzní následně zamířili na schůzku s prezidentem Joem Bidenem. V amerických městech se mezitím shromáždili lidé, kteří přišli uctít Floydovu památku. V Minneapolisu nedaleko křižovatky, kde Floydovi před rokem několik minut na krku klečel bělošský policista, svědci ohlásili střelbu. Policie záležitost vyšetřuje, jedna osoba krátce po zaznění výstřelů vyhledala pomoc lékařů, napsaly agentury AP a Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Na videu natočeném kolemjdoucím je vidět policista Derek Chauvin, jak dlouhé minuty klečí na Floydovi, jenž opakuje, že nemůže dýchat. Videozáznam obletěl celý svět a spustil vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě ve Spojených státech i dalších zemích.

"Dnešek je den, kdy (George) strhl svět k zuřivosti," řekl novinářům ve washingtonském Kapitolu Floydův bratr Philonese, doprovázený rodinou i předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. "Doufáme, že vaší rodině definitivním schválením zákona velmi brzy přineseme útěchu," uvedla demokratka.

Novela, kterou už letos v březnu schválila Sněmovna reprezentantů, by policistům mimo jiné zakázala při zatýkání používat škrticí chvaty, které v posledních letech sehrály roli v několika kontroverzních případech. Také oslabuje jejich imunitu před žalobami za porušení práv podezřelých. Reforma nyní čeká na schválení v Senátu, v současné podobě ji však odmítají podpořit republikáni. Podle senátora Tima Scotta, který za republikány vede vyjednávání, je hlavním předmětem sporu mezi oběma stranami i nadále takzvaná kvalifikovaná imunita, která chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.

Floydovi příbuzní, mimo jiné sestra, bratři a dcera se z Kapitolu odebrali do Bílého domu, kde je čeká setkání s Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Američané si Floydovu smrt v jednu hodinu odpoledne místního času (20:00 SELČ) připomněli minutou ticha. K aktivistům, starostovi a obyvatelům Minneapolisu se v centru města přidala i Floydova sestra Bridgett.

Pietu v ulicích Minneapolisu však předtím narušilo na 30 výstřelů, informovala AP. Policie oznámila, že na místo, vzdálené zhruba blok od oblasti někdejšího policejního zásahu proti Floydovi, vyslala hlídku. Svědci ohlásili, že z místa po výstřelech ujelo auto. V jedné z místních nemocnic se následně přihlásil člověk, který měl střelné zranění, podle agentur však není v ohrožení života. Policie čin vyšetřuje.

Náměstí u osudné křižovatky bylo dnes přeměněno na venkovní festival na počest Floyda, podle AP zde bylo připraveno občerstvení, aktivity pro děti a několik hudebních vystoupení. Na osm hodin večer místního času (ve středu 3:00 SELČ) organizátoři naplánovali vigilii se svíčkami.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje