Americká ekonomika je silná, říká Powell. Bojí se koronaviru

Ekonomika Spojených států se zdá být vyrovnaná, ekonomický růst je stabilní a nezaměstnanost blízko nejnižší hodnoty za padesát let. Ohrozit by ji však mohlo rozšíření virového onemocnění, které vypuklo v Číně, a nedostatečná produktivita. Ve své pololetní zprávě o měnové politice, kterou přednesl ve výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů, to nyní uvedl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Americká ekonomika roste už jedenáctým rokem, což je nejdelší růstové období v historii.

Se stávající úrovní úrokových sazeb je nyní Fed podle Powella spokojený. Podle agentury Reuters to naznačuje, že banka neuvažuje o dalším snižování nákladů na úvěry, pokud se výrazně nezmění současné ekonomické podmínky. Mnoho analytiků očekává, že letos Fed ponechá úroky beze změny. Loni snížil úrokové sazby třikrát, když je předtím v roce 2018 naopak čtyřikrát zvýšil.

Powell ale varoval, že růst americké produktivity je při současné ekonomické expanzi podprůměrný. Nedostatečná produktivita tlačí dolů zisky firem, ty už proto snížily své kapitálové výdaje a mohly by začít být obezřetné při najímaní nových zaměstnanců. Nalezení způsobu jak zvýšit produktivitu práce by tak mělo zůstat národní prioritou, dodal Powell.

Powell rovněž vyjádřil obavy z růstu deficitu rozpočtu. Ten by měl ve fiskálním roce 2020 být přes bilion dolarů (22,8 bilionu Kč), přestože ekonomika je relativně silná, protože republikánské změny daňového systému snížily rozpočtové příjmy. Udržitelný rozpočet v době hospodářské expanze by podle něj pomohl zajistit, že politici budou mít možnost využít rozpočet ke stabilizaci ekonomiky v době recese.

Centrální banka také sleduje vývoj související s koronavirem, který by mohl ohrozit vývoj v Číně a negativní vliv by se pak mohl přelít do zbytku globální ekonomiky. V Číně zůstává kvůli koronaviru mnoho firem zavřených, což vyvolává obavy, co výpadek výroby učiní z globálními dodavatelskými řetězci. Čína je druhou největší ekonomikou světa a podle nedávných odhadů se na celosvětové výrobě chytrých telefonů a notebooků podílí více než 80 procenty a na výrobě televizorů a serverů více než polovinou, uvedla agentura AP.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Jerome Powell (Fed) USD Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 5 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí bude pořádně žhavé. Mohou padat teplotní rekordy, naznačují modely

Česko v druhé polovině dubna zaskočil návrat zimního počasí, kdy teploty klesaly pod nulu a na horách spadly desítky centimetrů sněhu. V dlouhodobých meteorologických modelech se ale nic nemění. Letošní léto má podle nich být pořádně žhavé.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy