Americká ekonomika je silná, říká Powell. Bojí se koronaviru

Ekonomika Spojených států se zdá být vyrovnaná, ekonomický růst je stabilní a nezaměstnanost blízko nejnižší hodnoty za padesát let. Ohrozit by ji však mohlo rozšíření virového onemocnění, které vypuklo v Číně, a nedostatečná produktivita. Ve své pololetní zprávě o měnové politice, kterou přednesl ve výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů, to nyní uvedl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Americká ekonomika roste už jedenáctým rokem, což je nejdelší růstové období v historii.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americký dolar (USD)
doporučujeme

Se stávající úrovní úrokových sazeb je nyní Fed podle Powella spokojený. Podle agentury Reuters to naznačuje, že banka neuvažuje o dalším snižování nákladů na úvěry, pokud se výrazně nezmění současné ekonomické podmínky. Mnoho analytiků očekává, že letos Fed ponechá úroky beze změny. Loni snížil úrokové sazby třikrát, když je předtím v roce 2018 naopak čtyřikrát zvýšil.

Powell ale varoval, že růst americké produktivity je při současné ekonomické expanzi podprůměrný. Nedostatečná produktivita tlačí dolů zisky firem, ty už proto snížily své kapitálové výdaje a mohly by začít být obezřetné při najímaní nových zaměstnanců. Nalezení způsobu jak zvýšit produktivitu práce by tak mělo zůstat národní prioritou, dodal Powell.

Powell rovněž vyjádřil obavy z růstu deficitu rozpočtu. Ten by měl ve fiskálním roce 2020 být přes bilion dolarů (22,8 bilionu Kč), přestože ekonomika je relativně silná, protože republikánské změny daňového systému snížily rozpočtové příjmy. Udržitelný rozpočet v době hospodářské expanze by podle něj pomohl zajistit, že politici budou mít možnost využít rozpočet ke stabilizaci ekonomiky v době recese.

Centrální banka také sleduje vývoj související s koronavirem, který by mohl ohrozit vývoj v Číně a negativní vliv by se pak mohl přelít do zbytku globální ekonomiky. V Číně zůstává kvůli koronaviru mnoho firem zavřených, což vyvolává obavy, co výpadek výroby učiní z globálními dodavatelskými řetězci. Čína je druhou největší ekonomikou světa a podle nedávných odhadů se na celosvětové výrobě chytrých telefonů a notebooků podílí více než 80 procenty a na výrobě televizorů a serverů více než polovinou, uvedla agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Milwaukee: Střelec v pivovaru zabil pět lidí a sebe

27.02.2020 06:25 Aktualizováno Jeden ze zaměstnanců pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin ve výrobním…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Kampaň za Trumpovo znovuzvolení zažalovala deník The New York Times

26.02.2020 23:02 Kampaň za znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zažalovala deník The New York Times …

Brazílie hlásí případ nového koronaviru, první v Latinské Americe

26.02.2020 16:53 Aktualizováno V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama