Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

"Je to naléhavá chvíle. Naše načasování nemohlo být kritičtější," uvedl demokratický senátor a jeden z navrhovatelů zákona Chris Van Hollen. "Tímto zákonem dává americký Senát jasně na srozuměnou, na čí straně jsme," doplnil jej republikánský senátor Pat Toomey.

Čína reagovala na zákon prohlášením, že Spojené státy by měly přestat zasahovat do záležitostí Hongkongu a že se mu bude "rozhodně a důrazně bránit".

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné. Podle kritiků z řad mezinárodního společenství však bezpečnostní zákon, platný od úterý, autonomii hrubě narušuje.

Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě zákona by navíc poprvé mohli být souzeni i v pevninské Číně.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes veřejně vyčinil největší evropské bance HSBC a dalším bankám, že svobody obyvatel Hongkongu obětovaly za finanční bonusy pro bankéře. HSBC v červnu veřejně podpořila tehdy chystaný bezpečnostní zákon s argumentem, že Hongkongu coby asijskému finančnímu centru zmítanému protesty přinese stabilizaci a prosperitu.

Washington už v souvislosti s bezpečnostním zákonem začal rušit výsady, kterých Hongkong užívá ve vztahu ke Spojeným státům - zastavil vývoz vojenského vybavení a zakázal hongkongským subjektům přístup ke své špičkové technologii.

Související

Více souvisejících

Senát USA sankce Čína Hongkong

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy