Biden oslavuje. Při volebním superúterý zvítězil v deseti státech, překvapení v Texasu

Bývalý americký viceprezident Joe Biden podle dílčích výsledků agentury AP zvítězil v desíti ze 14 amerických států hlasujících v rámci takzvaného volebního superúterý, jež bylo zatím nejvýznamnějším dnem souboje o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Dařilo se však také senátorovi Berniemu Sandersovi, který bodoval v nejlidnatější Kalifornii.

Joe Biden

K automatickému zisku nominace je třeba podpora od nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu Demokratické strany; nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 566 ku 501 delegátům.

Podle AP získal Biden během superúterý 512 delegátů, Sanders nejméně 441, senátorka Elizabeth Warrenová 53 a s jedním je na posledním místě uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg, který shromáždil stejně delegátů jako Warrenová, oznámil konec své kampaně a podpořil Bidena. Dalších 284 delegátů však ještě na základě úterního hlasování zbývá rozdělit.

Ačkoli se před týdnem o demokratickou nominaci ucházelo šest kandidátů, po "superúterý" se zdá, že souboj se proměnil v duel Sanderse a Bidena, píše AP.

Biden ovládl nejvíce států, Sandersovi se však zatím podařilo získat největší podporu v Kalifornii, která přiděluje nejvíce delegátů - 415. Biden tam má podle dílčích výsledků prozatím 93 delegátů oproti Sandersovým 155. Sčítání však v Kalifornii pokračuje a podle expertů by mohlo trvat ještě několik dní, než budou k dispozici definitivní výsledky.

Za největší překvapení se považuje Bidenovo vítězství v Texasu, kde se rozděluje 228 delegátů, což je druhý největší počet po Kalifornii. Dílčí výsledky po sečtení hlasy z více než 90 procent okrsků tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi pak lehce přes 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů - senátorky Amy Klobucharové a exstarosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 56 delegátů oproti Sandersovým 26, se postarali podle očekávání černoši.

Překvapením je výsledek v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila ale až třetí se 17 delegáty za opět vítězným Bidenem (34 delegátů) a Sandersem (26). Bývalý viceprezident přitom stát ovládl, ačkoli do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani svoje politické pracovníky.

Bidenovu vítězství v Minnesotě pomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.

Kvůli těsnému výsledku dlouho nebyl jasný vítěz v Maine na severovýchodě země, kde byl však po sečtení téměř 95 procent hlasů prohlášen za vítěze opět Biden, čímž dosáhl na prvenství v již desátém státu. Bývalý viceprezident tam získal 11 delegátů, o dva více než Sanders. V domovském Vermontu zvítězil Sanders, dostal tam 11 delegátů, zatímco Biden pět.

Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně a poté, co se za něj postavila řada významných demokratů.

Špatný den a noc za sebou naopak podle komentátorů mají Bloomberg a Warrenová. Zatímco Bloomberg z bojů již odstoupil, jeden ze senátorčiných spolupracovníků prohlásil, že kandidátka se radí o životaschopnosti své kampaně se svým týmem. Reuters poznamenává, že vzhledem k dosavadním výsledkům Bidena a Sanderse již Warrenová nemá reálnou šanci na vítězství.

Další kolo souboje demokratických uchazečů o prezidentskou kandidaturu se bude konat 10. března v šesti amerických státech.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Související:

Právě se děje

reklama