Biden oslavuje. Při volebním superúterý zvítězil v deseti státech, překvapení v Texasu

Bývalý americký viceprezident Joe Biden podle dílčích výsledků agentury AP zvítězil v desíti ze 14 amerických států hlasujících v rámci takzvaného volebního superúterý, jež bylo zatím nejvýznamnějším dnem souboje o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Dařilo se však také senátorovi Berniemu Sandersovi, který bodoval v nejlidnatější Kalifornii.

K automatickému zisku nominace je třeba podpora od nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu Demokratické strany; nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 566 ku 501 delegátům.

Podle AP získal Biden během superúterý 512 delegátů, Sanders nejméně 441, senátorka Elizabeth Warrenová 53 a s jedním je na posledním místě uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg, který shromáždil stejně delegátů jako Warrenová, oznámil konec své kampaně a podpořil Bidena. Dalších 284 delegátů však ještě na základě úterního hlasování zbývá rozdělit.

Ačkoli se před týdnem o demokratickou nominaci ucházelo šest kandidátů, po "superúterý" se zdá, že souboj se proměnil v duel Sanderse a Bidena, píše AP.

Thank you, Texas! https://t.co/QjmWecyyFD

— Joe Biden (Text Join to 30330) (@JoeBiden) March 4, 2020

Biden ovládl nejvíce států, Sandersovi se však zatím podařilo získat největší podporu v Kalifornii, která přiděluje nejvíce delegátů - 415. Biden tam má podle dílčích výsledků prozatím 93 delegátů oproti Sandersovým 155. Sčítání však v Kalifornii pokračuje a podle expertů by mohlo trvat ještě několik dní, než budou k dispozici definitivní výsledky.

Za největší překvapení se považuje Bidenovo vítězství v Texasu, kde se rozděluje 228 delegátů, což je druhý největší počet po Kalifornii. Dílčí výsledky po sečtení hlasy z více než 90 procent okrsků tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi pak lehce přes 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů - senátorky Amy Klobucharové a exstarosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 56 delegátů oproti Sandersovým 26, se postarali podle očekávání černoši.

Překvapením je výsledek v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila ale až třetí se 17 delegáty za opět vítězným Bidenem (34 delegátů) a Sandersem (26). Bývalý viceprezident přitom stát ovládl, ačkoli do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani svoje politické pracovníky.

Bidenovu vítězství v Minnesotě pomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.

Kvůli těsnému výsledku dlouho nebyl jasný vítěz v Maine na severovýchodě země, kde byl však po sečtení téměř 95 procent hlasů prohlášen za vítěze opět Biden, čímž dosáhl na prvenství v již desátém státu. Bývalý viceprezident tam získal 11 delegátů, o dva více než Sanders. V domovském Vermontu zvítězil Sanders, dostal tam 11 delegátů, zatímco Biden pět.

Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně a poté, co se za něj postavila řada významných demokratů.

Špatný den a noc za sebou naopak podle komentátorů mají Bloomberg a Warrenová. Zatímco Bloomberg z bojů již odstoupil, jeden ze senátorčiných spolupracovníků prohlásil, že kandidátka se radí o životaschopnosti své kampaně se svým týmem. Reuters poznamenává, že vzhledem k dosavadním výsledkům Bidena a Sanderse již Warrenová nemá reálnou šanci na vítězství.

Další kolo souboje demokratických uchazečů o prezidentskou kandidaturu se bude konat 10. března v šesti amerických státech.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren Michael Bloomberg USA (Spojené státy americké) Texas, USA

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 6 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí bude pořádně žhavé. Mohou padat teplotní rekordy, naznačují modely

Česko v druhé polovině dubna zaskočil návrat zimního počasí, kdy teploty klesaly pod nulu a na horách spadly desítky centimetrů sněhu. V dlouhodobých meteorologických modelech se ale nic nemění. Letošní léto má podle nich být pořádně žhavé.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy