Bidenova pozornost se po vítězství obrací k sestavování vlády

Nově zvolený prezident Joe Biden převezme vedení Spojených států až 20. ledna, přípravy na tento krok včetně sestavování nového kabinetu už jsou ovšem v plném proudu. Biden mimo jiné avizoval, že už v pondělí oznámí složení expertní skupiny pro boj proti koronaviru. Podle webu Politico jsou mezi potenciálními členy jeho administrativy i prominentní demokratičtí senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Zpravodajské agentury spekulovaly, že vzhledem k neochotě prezidenta Donalda Trumpa uznat volební porážku by mohlo být i začínající přechodné období nebývale turbulentní. Podle zdrojů agentury AP se 45. prezident USA nechystá Bidenovi k vítězství poblahopřát a pravděpodobně jen na konci svého mandátu "zdráhavě opustí Bílý dům".

"Vždycky bouřlivé 10týdenní přechodné období před dnem inaugurace je už tak zkrácené o dodatečný čas, který byl potřeba na určení vítěze úterních voleb," dodává AP.

I proto se podle médií hned druhý den po ohlášení výsledku Bidenova pozornost obrátila ke klíčovým personálním rozhodnutím. Jedním z těch nejdůležitějších byl výběr příštího personálního šéfa Bílého domu. Na twitteru se mezitím objevil ověřený účet, na kterém tým kolem Bidena a nově zvolené viceprezidentky Kamaly Harrisové hlásil podrobnosti ohledně svých plánů na nejbližší dny.

Už v pondělí by mělo být známé složení pracovní skupiny, jejímž úkolem bude vypracovat podklady pro strategii boje proti epidemii covidu-19. Mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová dnes ve vysílání televize NBC News avizovala, že v čele výboru budou Vivek Murthy a David Kessler. První jmenovaný je někdejším šéfem amerického úřadu pro veřejné zdraví, druhý v minulosti vedl Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

O složení Bidenova kabinetu se zatím pouze spekuluje, přičemž spolupracovníci bývalého viceprezidenta už dlouho před vyvrcholením voleb rozebírali různé možnosti. Politico mezi kandidáty na ministerské posty řadí i senátory Sanderse a Warrenovou, kteří se letos také ucházeli o prezidentský post. Velké šance na nástup do funkce ministra obrany má údajně manažerka a bývalá ministerská náměstkyně Michele Flournoyová, která by se mohla stát první ženou v čele Pentagonu v dějinách USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama