Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Fiala uvedl, že Západ se potřebuje vyrovnat s výzvami, které představuje ruská agrese na Ukrajině, terorismus či bezpečnostní situace na Blízkém východě. V tom kontextu označil bezpečnostní spolupráci demokratických států za nutnost. 

Předseda české vlády také ocenil vůdčí roli Spojených států v podpoře Ukrajiny, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Zmínil také, že došlo k podpisu dohody o obranné spolupráci Česka a USA či schválení nákupu amerických stíhaček F-35 pro českou armádu. 

Biden zase ocenil českou podporu Ukrajiny, včetně probíhající iniciativy, která má zajistit dělostřeleckou munici pro ukrajinskou armádu. "Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," nechal se slyšet.

Podle Bidena je momentálně nutné, aby Kongres schválil další mnohamiliardovou pomoc Ukrajině. "Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině," poznamenal. 

Fiala už v předchozím průběhu dne jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Po schůzce uvedl, že ji vnímá jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických. Po návštěvě Bílého domu se premiér potká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA.

Druhý den v USA, tedy úterý, věnuje Fiala návštěvě a projevu v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničně-politickými tématy. Následně zavítá do Kongresu Spojených států amerických, kde bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem,  předsedou Zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem a dalšími členy Kongresu. Ve Washingtonu také uctí památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Joe Biden USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Policisté zakročili proti proruským hackerům. Cílili na Ukrajinu i její podporovatele

Policisté z řady zemí světa podnikli rozsáhlou operaci, která by měla vést k ochromení aktivit proruské skupiny, jejíž členové v kyberprostoru útočili na Ukrajinu a státy podporující zemi napadenou ruskou armádou. Podle české policie se podařilo odpojit servery, které útočníkům sloužily k jejich činnosti. Dva lidé byli také zadrženi. 

včera

Felix Baumgartner

Tragédie při paraglidingu. U Jaderského moře vyhasl život extrémního sportovce Baumgartnera

Ve čtvrtek večer obletěla svět smutná zpráva o smrti rakouského extrémního sportovce Felixe Baumgartnera, který proslul čtyřicetikilometrovým skokem ze stratosféry z roku 2012, díky kterému překonal rychlost zvuku. Jeho život vyhasl při dalším extrémním výkonu při paraglidingu, po němž se měl zřítit do bazénu hotelového komplexu Porto Sant'Elpidio nacházejícího se na italském pobřeží Jaderského moře. Bylo mu 56 let.

včera

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Napětí kolem případu výhrůžek školám. Slováci se brání a kritizují BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Koncept vozu Tesla Model 3+

Na jedno nabití 800 km? Tesla chystá premiéru Modelu 3+ s rekordním dojezdem

Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Rusko masivně upravilo íránské drony Šáhid. Ukrajinu čeká náročnější obrana

Letní měsíce roku 2025 přinesly Ukrajině nejintenzivnější vlny ruských leteckých útoků od začátku války. Vrcholem byl 9. červenec, kdy ruská armáda vypustila rekordních 728 dronů typu Šáhid, většinou upravených a vyrobených přímo na ruském území. Tato eskalace ukazuje, jak Kreml výrazně zmodernizoval íránskou technologii a přizpůsobil ji svým potřebám — především s cílem prolomit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

včera

včera

Hilbo Fishchenko

Šmyhalova vláda byla úspěšná, ta nová Ukrajinu přiblíží k EU. NATO zůstává strategickým cílem, říká Fishchenko

Ukrajinská vláda Denyse Šmyhala zvládla podle Hliba Fishchenka, vedoucího Institutu pro výzkum evropské bezpečnosti, válečné období se stabilitou a makroekonomickou vyrovnaností. „Jeho kabinet sice nebyl reformní vládou v klasickém slova smyslu, ale podařilo se mu zachovat makroekonomickou stabilitu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Fishchenko také promluvil o potenciálním členství v EU a NATO. „Jsem přesvědčen, že členy Unie budeme dříve než členy Aliance,“ podotýká.

včera

Trump přestal mlžit o svém zdravotním stavu. Přiznal, že je nemocný

Prezident USA Donald Trump má diagnostikovanou chronickou žilní nedostatečnost, potvrdil ve čtvrtek Bílý dům. Lékaři přišli na onemocnění poté, co si 79letý prezident stěžoval na otoky nohou. Podle tiskové mluvčí Karoline Leavitt podstoupil Trump řadu vyšetření včetně ultrazvuku, která odhalila problém s žilami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy