Bitva s koronavirem: Světová banka dá 12 miliard dolarů na vakcínu pro rozvojové země

Světová banka (SB) vyčlenila rozvojovým zemím 12 miliard dolarů (280 miliard korun), které mají pomoci s nákupem a a distribucí budoucí vakcíny proti koronaviru. Přístup k očkovací látce by tím měla získat miliarda lidí, uvedla dnes s odvoláním na sdělení SB agentura AP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Částka je součástí ekonomického balíčku SB ve výši 160 miliard dolarů (3,73 bilionu korun), který je určen na podporu rozvojových zemí v boji proti pandemii covidu-19. Podle SB z něj peníze nyní čerpá již 111 zemí.

"Prodlužujeme a rozšiřujeme náš zrychlený přístup k řešení krizové situace tak, aby rozvojové země měly spravedlivý a rovný přístup k vakcínám," uvedl v úterním prohlášení prezident banky David Malpass.

"Přístup k bezpečné a účinné vakcíně a posílení distribučních systémů jsou klíčové pro změnu kurzu pandemie a pomáhají zemím zažívajícím katastrofální ekonomické a finanční dopady, aby se posunuly směrem k trvalé obnově," dodal.

Mezinárodní finanční korporace (IFC), která je pobočkou SB pro soukromý sektor, investovala do vývoje vakcíny čtyři miliardy dolarů (93 miliard korun).

Výzkumníci momentálně pracují na 170 potenciálních vakcínách proti covidu-19, informuje AP. Preventivní očkovací látka je považována za rozhodující nástroj v boji proti koronaviru, kterým se po světě nakazilo přes 38 milionu lidí. Pandemie dosud stála život více než milionu osob, zdevastovala hospodářství řady zemí a připravila o práci miliony lidí.

Nejbohatší ekonomiky světa si dopředu zajistily většinu dodávek potenciální vakcíny v nadcházejícím roce. Mezi chudými státy a ohroženými skupinami obyvatel proto panují obavy, že k očkování nebudou mít přístup.

Zmírnit se je snaží projekt Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX, jehož cílem je distribuovat do konce roku 2021 po celém světě dvě miliardy vakcín. Ty mají nejdřív dostat pracovníci ve zdravotnictví a poté nejzranitelnější lidé v každé zemi, bez ohledu na bohatství.

Část z vyčleněných financí půjde podle SB rovněž na zlepšení dostupnosti koronavirových testů i léčby a organizaci dodavatelských řetězců i další logistiky nutné pro proočkování populace v rozvojových zemích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama