Blíží se nominační sjezd republikánů. Kolem organizace a testů na covid-19 jsou nejasnosti

Republikánská strana plánuje na svém srpnovém nominačním sjezdu povinně denně testovat na koronavirus tisíce účastníků této akce, kde Donald Trump formálně přijme nominaci na prezidenta.

Donald Trump
doporučujeme

Podle agentury Reuters toto oznámení dokládá snahy republikánů zajistit Trumpovi možnost přednést svůj nominační projev před naplněným hledištěm arény pro 15.000 lidí i přes rekordní rozmach koronaviru v USA v posledních týdnech.

Republikánský sjezd se měl původně konat ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Tamní guvernér Roy Cooper však nechtěl konání akce umožnit kvůli obavám z šíření koronaviru. Republikáni přitom opakovaně odmítali akci zmenšit a provést ji z velké části virtuálně, jak učiní demokraté. Coopera za jeho postoj opakovaně veřejně kritizoval Trump a strana se nakonec rozhodla, že část akce, včetně prezidentova projevu, přeloží do Jacksonville na Floridě.

To se však odehrálo ještě předtím, než se tento stát na jihovýchodě USA stal jedním z největších současných ohnisek nákazy v USA. Za sobotu se tam nově prokázalo 11.458 nálezů SARS-CoV-2, což je rekord pro kterýkoliv americký stát.

Jacksonville proto minulý týden oznámilo, že bude po lidech vyžadovat nošení roušek na veřejnosti a ve vnitřních prostorech. Trump přitom prozatím na veřejnosti odmítal roušku nosit, ačkoliv to doporučují zdravotničtí experti z jeho administrativy i jeho dcera Ivanka, která rovněž působí v Bílém domě.

Republikánská strana zatím neuvedla, jak hodlá sjezd s několika tisíci účastníky za daných podmínek zorganizovat. Rychlotesty na protilátky proti koronaviru dokážou přinést výsledky do 15 minut, vyhodnocení důkladnějších testů PCR trvá až několik hodin. Vzhledem k vytíženosti laboratoří se však v USA na výsledky čeká i několik dní, píše server televize CNN.

Nejstarší republikán v Senátu Chuck Grassley prohlásil, že se za současných okolností sjezdu nezúčastní. "Nepůjdu. A nepůjdu tam kvůli situaci kolem viru," řekl novinářům senátor, který sjezd vynechá poprvé po 40 letech ve vysoké politice.

Vzhledem k tomu, že republikáni již před pandemií smluvně přislíbili konání sjezdu Severní Karolíně, bude akce poprvé v historii rozdělena do dvou míst. Zatímco delegáti jednotlivých států formálně vyšlou Trumpa do voleb v Charlotte, prezident nominaci přijme ve stovky kilometrů vzdáleném Jacksonville.

Demokraté v červnu oznámili, že se jejich sjezd bude konat převážně ve virtuální formě a vybízeli jednotlivé delegáty, aby nejezdili do Milwaukee, kde se akce oficiálně koná a kde pronese svůj projev předpokládaný nominant Joe Biden. Namísto jednoho velkého shromáždění se měla konat setkání delegátů v každém státu. Vedení Demokratické strany však podle serveru Politico nyní uvažuje nad tím, že vzhledem k šíření nákazy v USA zruší i tato menší shromáždění. Počet účastníků ústřední akce v Milwaukee bude omezen na 1000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama