Bolívie obrátila o 180 stupňů. Stala se členem skupiny pro obnovu demokracie ve Venezuele

Bolívie se stala členem takzvané limské skupiny, jejímž cílem je najít řešení krize ve Venezuele. Informovala o tom dnes agentura AFP. Donedávna přitom byla Bolívie jedním z hlavních spojenců autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Skupina pojmenovaná po peruánské metropoli vznikla v roce 2017. Jejími členy se stala většina jihoamerických zemí, ale také Mexiko či Kanada. Cílem regionálního bloku je prosadit ve Venezuele demokratické reformy. Maduro podle limské skupiny není legitimním prezidentem Venezuely. Členské země uznaly prozatímní hlavou státu Juana Guaidóa.

Bolívie, kterou od roku 2006 do počátku letošního listopadu vedl levicový prezident Evo Morales, patřila dlouho ke spojencům venezuelského socialistického prezidenta Madura. Nová bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová, která se dostala k moci po Moralesově rezignaci a odchodu do exilu, se ale rozhodla vztahy s Caracasem změnit. Už v listopadu například nová prezidentka podpořila venezuelského opozičního předáka Guaidóa.

Nová bolivijská vláda už dříve také vykázala ze země venezuelské diplomaty, vystoupila ze skupiny Alba, v níž byla spolu s Venezuelou a Kubou, a po jedenácti letech jmenovala svého velvyslance ve Spojených státech.

Nová prozatímní bolivijská vláda v čele s Áňezovou se k moci dostala poté, co Morales pod tlakem armády a policie 10. listopadu po téměř čtrnácti letech ve funkci rezignoval a odešel do exilu. Předcházely tomu demonstrace po říjnových prezidentských volbách, jejichž vítězem se Morales prohlásil. Opozice i mezinárodní pozorovatelé ale hlasování označili za zmanipulované. Morales tvrdí, že se stal obětí puče. Po krátké zastávce v Mexiku nyní pobývá bývalý bolivijský prezident v Argentině.

Limská skupina od svého vzniku vydala několik rezolucí, které ale neměly na situaci ve Venezuele žádný konkrétná vliv, připomněla agentura AFP.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
Jeanine Áňezová

Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

Více souvisejících

Bolívie Nicolas Maduro Venezuela Evo Morales Jeanine Áňezová (Bolívie)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy