Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

"Je to volání o pomoc bývalé prezidentky. Cítí se být velmi pronásledována," řekla právnička novinářům. "Přišel lékař a našel ji s řeznými ranami. Na svém levém zápěstí měla tři rány, zašili je," řekla Cuellarová.

Čtyřiapadesátiletá Áňezová je ve vězení od března a prokuratura ji viní mimo jiné ze vzpoury, jíž se měla dopustit v listopadu 2019. Tehdy se tato politička stala prozatímní prezidentkou, když převzala nejvyšší úřad v Bolívii z pozice druhé místopředsedkyně Senátu. K tomuto kroku, který posléze potvrdil ústavní soud, přistoupila proto, že všichni vyšší ústavní činitelé tehdy utekli ze země. Důvodem byly protesty proti výsledkům voleb, které opět vyhrál prezident Evo Morales.

Bolivijský ministr vnitra Eduardo del Castillo dnes potvrdil, že Áňezová se zjevně pokusila poranit se, ale její stav je stabilní. "To, co se stalo, se vejde do definice pokusu o sebevraždu," řekl Douglas Uzquiano, šéf speciální kriminalistické jednotky bolivijské policie.

Uvěznění političky v květnové rezoluci označil za protiprávní a politicky motivované i Evropský parlament.

Související

Jeanine Áňezová

Soud poslal exprezidentku Bolívie na čtyři měsíce do vazby

Soud uvalil na bývalou prezidentku Bolívie Jeaninu Áňezovou vazbu, a to zatím na dobu čtyř měsíců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na bývalou hlavu státu a členy jejího kabinetu byl vydán v pátek zatykač kvůli podezření ze vzpoury a podpory terorismu. Politička ale obvinění odmítá, podle ní se jedná o politickou perzekuci.
Jeanine Áňezová

Policie zatkla bývalou bolívijskou prezidentku Áňezovou

V Bolívii dnes policie zatkla bývalou konzervativní prezidentku Jeanine Áňezovou. Na sociálních sítích to oznámil bolivijský ministr vnitra Carlos Eduardo del Castillo. Levicová vláda na bývalou hlavu státu vydala zatykač za vzpouru a za terorismus a podezírá ji, že organizovala údajný převrat proti vládě dlouholetého levicového prezidenta Eva Moralese.

Více souvisejících

Jeanine Áňezová (Bolívie) Bolívie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy