Co odhaluje Boltonova kniha? Politolog rozebral ostře sledované dílo

NÁZOR - Nová kniha Johna Boltona, bývalého poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost, odhaluje jen málo věcí o zahraniční politice současného amerického prezidenta, které nejsou známy, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor uvádí, že dílo Trumpa líčí jako zcela neznalého muže, který netuší, že Británie je jaderná mocnost a Finsko není součástí Ruska.

Donald Trump
doporučujeme

Osobní zájmy nade vše

Trump zastává jen málo fixních zahraničněpolitických názorů - jednu chvíli se kloní k invazi do Venezuely, jindy o tuto zemi vůbec nejeví zájem, poukazuje politolog. Vyzdvihuje, že Boltonova kniha podle zatím dostupných ukázek odhaluje, že Trumpovým problémem není jeho neznalost či politika, ale charakter.

Šéf Bílého domu ve většině oblastí zapadl do standardního republikánského proudu, konstatuje Zakaria. Připomíná, že snižuje daně bohatým, ruší regulace, jmenuje konzervativní soudce a navyšuje rozpočet ministerstva obrany, přičemž od receptů Ronalda Reagana se odchyluje pouze ve dvou výraznějších otázkách - přistěhovalectví a obchodu -, kde se mu ale podařilo změnit názory spolustraníků, kteří nyní příliš nebrojí proti clům, dotacím a merkantilismu nebo zásadnímu omezení přistěhovalectví.  

"S mnoha těmito opatřeními nesouhlasím. Ale vždy mě více znepokojoval Trumpův charakter," píše politolog. Deklaruje, že Trump je člověk, pro kterého jsou hlavní jeho osobní a politické zájmy, které upřednostňuje před aspekty jako služnost, morálnost a zákon.

Bolton přitom není prvním Trumpovým spolupracovníkem, který se postavil na odpor, vyzdvihuje Zakaria. Připomíná, že jasný názor na současného šéfa Bílého domu dali najevo například Rex Tillerson, Jim Mattis a John Kelly, ale Bolton je první, kdo zveřejnil bližší podrobnosti, které jsou velmi vypovídající.

Trump přitom tvrdí, že Bolton porušil zákon a zveřejňuje tajné informace, protože dle jeho interpretace je "každý rozhovor s americkým prezidentem přísně tajný", upozorňuje politolog. Tím podle něj šéf Bílého domu zjevně přiznává, že Boltonova tvrzení se zakládají na pravdě.

Kniha mimo jiné uvádí, že Trump slíbil odvolat žalobce, kteří vyšetřovali jistou tureckou banku, protože jej o to požádal jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan, poukazuje Zakaria. Dodává, že prezident měl trvat na tom, aby ukrajinská vláda dodala kompromitující materiál na Hillary Clintonovou a Joe Bidena, čímž podmiňoval uvolnění přislíbené americké pomoci Kyjevu, přičemž Bolton tvrdí, že se spolu s ministry obrany a zahraničí snažil Trumpa nejméně desetkrát neúspěšně přimět k uvolnění těchto prostředků.

Ukrajinská kauza sice Trumpovi přinesla impeachment, za ještě znepokojivější ale označuje politolog jeho postup vůči Číně, který se stává nejdůležitější otázkou pro jakéhokoliv budoucího amerického prezidenta. "Nastaví rámec pro mír či válku, zachování amerických zájmů i bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců v následujících dekádách," píše Zakaria. Podotýká, že Trump tento vztah téměř zcela proměnil, tak aby sloužil jeho osobním zájmům, konkrétně aby posílil jeho šanci na znovuzvolení.

Dechberoucí závěry

Boltonova kniha poukazuje na Trumpovu údajnou ochotu zastavit stíhání a anulovat tresty čínských firem v rámci gesta osobní laskavosti vůči čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že Trump měl také ležérně nabídnout snížení cel na čínské zboží výměnou za americko-čínskou obchodní dohodu, která by jej v předvolební kampani ukazovala v dobrém světle, a tlačil na Siho, aby Čína nakupovala americké zemědělské produkty, což by zvýšilo Trumpovu podporu v amerických středozápadních státech.

Šéf Bílého domu podle Boltona chválil čínského prezidenta za koncentrační tábory v provincii Sin-ťiang a prosil jej, aby mu zajistil znovuzvolení, uvádí Zakaria. Za znepokojivé považuje tvrzení knihy, že Číňané chápou, s kým mají tu čest a otevřeně hrají na Trumpovy osobní politické zájmy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Si měl tak tvrdit, že by chtěl, aby Trump zůstal v úřadu, na což šéf Bílého domu údajně odvětil, že "lidé říkají" - což je jeho oblíbený eufemismus pro vlastní názory -, že omezení dvou prezidentských období by v jeho případě nemělo platit, parafrázuje politolog z Boltonovy knihy.  

"Boltonovy závěry ohledně dohody s Čínou - a Trumpovy obecnější zahraniční politiky - jsou dechberoucí," hodnotí Zakaria. Podotýká, že prezident údajně směšuje osobní a státní zájmy nejen v obchodních otázkách, ale i v oblasti národní bezpečností a Bolton si nedokáže vybavit jediné Trumpovo rozhodnutí z doby, kdy působil v Bílém domě, které by nemotivovala kalkulace se znovuzvolením.

Těm Američanům, kteří Trumpa podporovali kvůli konkrétním opatřením, například daňovým škrtům či jmenování konzervativních soudců, Boltonova kniha jasně ukazuje, že cena je vysoká, deklaruje politolog. Soudí, že současný prezident je ochoten zaplatit jakoukoliv cenu, uzavřít jakoukoliv dohodu a ohnout jakýkoliv zákon, aby si zajistil pokračování v úřadu a vlastní úspěch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 19:44 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy