Další pomsta? Trump propustil generálního inspektora ministerstva zahraničí

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek SELČ propustil generálního inspektora ministerstva zahraničí Stevea Linicka. Ten podle serveru Politico zahájil vyšetřování šéfa americké diplomacie a Trumpova blízkého spolupracovníka Mikea Pompea. Zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů oznámil, že začne Linickovo propuštění vyšetřovat.

Donald Trump
doporučujeme

"Je nezbytné, abych měl v osobu zastávající úřad generálního inspektora plnou důvěru. V případě tohoto generálního inspektora to už neplatí," odůvodnil Trump rozhodnutí v dopise adresovaném předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Rozhodnutí hlavy státy vstoupí v platnost za 30 dnů.

"Zjistil jsem, že úřad generálního inspektora začal vyšetřovat ministra Pompea. Vyhazov Linicka během takového vyšetřování naznačuje, že šlo o nezákonnou odplatu," citoval server Politico demokratického předsedu výboru pro zahraničí vztahy Sněmovny reprezentantů USA Eliota Engela.

Linick se podle něj zajímal o to, zda Pompeo nezneužíval úřadu pro osobní potřeby své a své manželky.

Zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů, který ovládají demokraté, později uvedl, že zahájí vyšetřování Linickova propuštění. Učinit tak hodlá ve spolupráci s výborem pro zahraniční vztahy v Senátu, který ovládají Trumpovi republikáni.

Trump začátkem dubna propustil z funkce také generálního inspektora tajných služeb Michaela Atkinsona, kterého do funkce sám jmenoval. Linicka do úřadu uvedl předchozí prezident Barack Obama.

Atkinson se rozhodl uznat za hodnověrnou zprávu neznámého zdroje, která naznačovala, že Trump zneužil svého postavení a nátlakem na Ukrajinu chtěl zvýšit své šance na znovuzvolení v prezidentských volbách v letošním roce.

Trump obvinění od počátku odmítal a proces ústavní žaloby vůči své osobě přirovnával k honu na čarodějnice; ústavní žalobu ve finále zamítl Senát, tedy horní kongresová komora ovládaná Trumpovými republikány.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama