Demokrati podpořili Pelosiovou, v čele sněmovny asi zůstane

Kongresmani americké Demokratické strany dnes zvolili Nancy Pelosiovou jako svého lídra i pro další funkční období a současnou předsedkyni Sněmovny reprezentantů tak formálně navrhli na další působení ve funkci. Podle deníku The New York Times (NYT) 80letá politička zastupující Kalifornii směřuje k obhajobě postu v čele sněmovny, který v dějinách USA žádná jiná žena nezastávala.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

O předsedovi pro další dva roky se bude na plénu hlasovat až na začátku příštího roku, ovšem nic jiného, než potvrzení současného stavu se nečeká. Demokrati totiž v listopadových volbách podle amerických médií získali nejméně 219 křesel, což jim zajišťuje kontrolu nad větší ze dvou komor Kongresu.

Zároveň je ale jasné, že jejich většina bude od ledna slabší. Republikánská strana si polepší nejméně o sedm mandátů, což může vzhledem k vnitřní ideologické nejednotě zkomplikovat Demokratické straně prosazování zásadních opatření.

Pelosiová stojí v čele sněmovny od ledna 2019, post předsedy zastávala také v letech 2007 až 2011. Demokratičtí členové sněmovny si ji dnes vybrali jako staronového lídra při virtuálním hlasování. Podle NYT se za ni postavili i někteří kongresmani, kteří nesouhlasili s její nominací na předsedu po volbách roku 2018.

"Gratulujeme předsedkyni Pelosiové, která byla demokraty ve sněmovně opět zvolena naším nebojácným lídrem a kandidátem na předsedu sněmovny ve 117. Kongresu," oznámil po hlasování oficiální twitterový účet demokratické frakce.

Pozice v nejužším vedení zároveň obhájili Steny Hoyer a Jim Clyburn. Na straně republikánů dál povede menšinový klub Kevin McCarthy, který v Kogresu rovněž zastupuje Kalifornii, a to od roku 2007.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama