Demonstranti napochodovali před "parlament" státu Michigan, mnozí měli zbraně

Před zákonodárným sborem amerického státu Michigan ve čtvrtek demonstrovaly stovky lidí proti karanténním opatřením vyhlášeným demokratickou guvernérkou Gretchen Whitmerová. Mnozí demonstranti nosili viditelně střelné zbraně a část z nich poté i se zbraněmi v protestu pokračovala přímo v budově michiganského Kapitolu, kde zákonodárci sídlí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Portál BBC poznamenal, že viditelné nošení zbraní i v prostorách zákonodárného orgánu je v Michiganu legální.

Gretchen Whitmerová, která na konci dubna karanténní opatření prodloužila do 15. května, čelí dlouhodobému nesouhlasu s postupem proti koronaviru. Kritici jí vyčítají, že omezení porušují osobní svobody. Guvernérka ale opatření považuje za nezbytné, aby se nákaza dostala pod kontrolu. V desetimilionovém Michiganu se infekce potvrdila u více než 41.000 lidí, z nichž asi 4800 komplikacím souvisejícím s koronavirem zemřelo.

zdroj: YouTube

"Nechte nás pracovat. Tohle je dům lidu, nemůžete nás držet pod zámkem," volali demonstranti z galerie pro návštěvníky v sále michiganského Senátu. Ostraha je do budovy vpustila poté, co jim změřila teplotu. Část protestujících se pokusila dostat až k lavicím senátorů, tomu ale státní policie a ostraha zabránila. Jedna ze senátorek k vyhrocené situaci řekla, že několik jejích kolegů zasedalo v neprůstřelných vestách. Za demonstranty se již dříve postavil republikánský prezident Donald Trump, který na twitteru vyzval k osvobození Michiganu.

Guvernérka zákonodárný sbor, který ovládají republikáni, požádala o další prodloužení krizových nařízení, ten to ale ve čtvrtek odmítl. Zákonodárci rovněž otevřeli cestu k tomu, aby mohla být souzena za to, jak proti pandemii postupuje.

Za Whitmerovou se mezitím ve středu postavil soud, který odmítl žalobu pětice obyvatel státu, kteří chtěli karanténní opatření zrušit jako neústavní. Soud konstatoval, že i když chápe obtíže související s restrikcemi, jsou preventivní omezení pouze dočasná, ale úmrtí pacientů s covidem-19 trvalá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty,…

13.07.2020 09:09 Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi…

Covid-19: USA mají téměř 60 tisíc nově nakažených, Florida hlásí rekord

13.07.2020 07:50 Pandemií covidu-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za neděli oznámily 59.747 nově…

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy