Demonstranti napochodovali před "parlament" státu Michigan, mnozí měli zbraně

Před zákonodárným sborem amerického státu Michigan ve čtvrtek demonstrovaly stovky lidí proti karanténním opatřením vyhlášeným demokratickou guvernérkou Gretchen Whitmerová. Mnozí demonstranti nosili viditelně střelné zbraně a část z nich poté i se zbraněmi v protestu pokračovala přímo v budově michiganského Kapitolu, kde zákonodárci sídlí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Portál BBC poznamenal, že viditelné nošení zbraní i v prostorách zákonodárného orgánu je v Michiganu legální.

Gretchen Whitmerová, která na konci dubna karanténní opatření prodloužila do 15. května, čelí dlouhodobému nesouhlasu s postupem proti koronaviru. Kritici jí vyčítají, že omezení porušují osobní svobody. Guvernérka ale opatření považuje za nezbytné, aby se nákaza dostala pod kontrolu. V desetimilionovém Michiganu se infekce potvrdila u více než 41.000 lidí, z nichž asi 4800 komplikacím souvisejícím s koronavirem zemřelo.

zdroj: YouTube

"Nechte nás pracovat. Tohle je dům lidu, nemůžete nás držet pod zámkem," volali demonstranti z galerie pro návštěvníky v sále michiganského Senátu. Ostraha je do budovy vpustila poté, co jim změřila teplotu. Část protestujících se pokusila dostat až k lavicím senátorů, tomu ale státní policie a ostraha zabránila. Jedna ze senátorek k vyhrocené situaci řekla, že několik jejích kolegů zasedalo v neprůstřelných vestách. Za demonstranty se již dříve postavil republikánský prezident Donald Trump, který na twitteru vyzval k osvobození Michiganu.

Guvernérka zákonodárný sbor, který ovládají republikáni, požádala o další prodloužení krizových nařízení, ten to ale ve čtvrtek odmítl. Zákonodárci rovněž otevřeli cestu k tomu, aby mohla být souzena za to, jak proti pandemii postupuje.

Za Whitmerovou se mezitím ve středu postavil soud, který odmítl žalobu pětice obyvatel státu, kteří chtěli karanténní opatření zrušit jako neústavní. Soud konstatoval, že i když chápe obtíže související s restrikcemi, jsou preventivní omezení pouze dočasná, ale úmrtí pacientů s covidem-19 trvalá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Kanada schválila vakcínu J&J, má už čtyři očkovací látky

05.03.2021 17:47 Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama